Отидете към основна версия

7 760 80

Бил Гейтс финансира нов грандиозен проект

  • бил гейтс-
  • слънце

Учени се опасяват, че затъмняването на Слънцето може да има непредсказуеми ефекти и да доведе след себе си не само екстремни зими, но и слаби реколти, което да предизвика световен глад

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Основателят на Microsoft и един от най-богатите хора в света - Бил Гейтс, финансира развитието на технология за затъмняване на Слънцето. Проектът предвижда разпръскването на фини частици във високите слоеве на атмосферата потенциално би отразило слънчевата светлина, предизвиквайки глобален охлаждащ ефект, съобщава "Форбс".

Проектът SCoPEx, стартиран от учени от Харвардския университет, има за цел да изследва това решение чрез пръскане на нетоксичен прах от калциев карбонат (CaCO3) в стратосферата. Учените са убедени, че аерозолът, отразяващ слънцето, който може да компенсира ефектите от глобалното затопляне, предава dir.bg.

SCoPEx ще направи малка стъпка в ранните си изследвания през юни близо до град Кируна, Швеция, където Шведската космическа корпорация се съгласи да помогне за изстрелването на балон, носещ научно оборудване, високо на 20 км. Изстрелването няма да освободи стратосферни аерозоли. По-скоро ще служи като тест за маневриране с балона и изследване на комуникационните и оперативните системи.

Ако успее, това може да бъде стъпка към втори експериментален етап, който да освободи малко количество CaCO3 прах в атмосферата.

Разработката на технологията и експериментите струват няколко милиона долара, като финансирането е осигурено от частни дарители, сред които се отличава името на създателя на Microsoft Бил Гейтс.

Точното количество CaCO3, необходимо за охлаждане на планетата, е неизвестно и учените от SCoPEx също не могат да потвърдят дали това е най-добрият стратосферен аерозол за тази работа.

Привържениците на геоинженерството цитират глобалните охлаждащи ефекти на вулканичните изригвания, които са резултат от въвеждането на сярна пепел в атмосферата. Изригването на планината Тамбора през 1815 г. в Индонезия води до "годината без лято", докато изригването на планината Пинатубо през Филипините през 1991 г. понижава средните глобални температури с 0,5° С.

Умишленото въвеждане на подобни частици може потенциално да противодейства на емисиите на парникови газове в продължение на десетилетия. Доклад на Междуправителствената комисия по климатичните промени на САЩ предполага, че процедурата SCoPEx може да понижи глобалните температури с пълни 1,5° C за не повече от 1-10 милиарда долара годишно. Това може да направи технологията за затъмняване на Слънцето икономически по-изгодна спрямо множеството методи за намаляване на парниковите газове.

Изследвания в областта на геоинженеринга са в застой от години поради противоречия. Скептиците смятат, че развитието на подобни научни проекти носи непредсказуеми рискове, включително екстремни промени в метеорологичните модели, които не са различни от тенденциите на затопляне, на които вече сме свидетели.

Дейвид Кийт, професор по приложна физика и публична политика в Харвардския университет, признава "многото реални опасения" на геоинженерството. Вярно е, че никой не знае какво ще се случи, докато CaCO3 не бъде освободен и след това проучен след това.

Други учени се опасяват, че затъмняването на Слънцето може да има непредсказуеми ефекти и да доведе след себе си не само екстремни зими, но и слаби реколти, което пък да предизвика световен глад.

Поставете оценка:
Оценка 2.2 от 34 гласа.

Свързани новини