Атомната енергия ще e от съществено значение, ако Япония иска да постигне целта си за нетни нулеви емисии на въглерод до 2050 г. Това обяви министърът на енергетиката на страната Хироши Каджияма пред Financial Times, посочвайки, че недостигът на електроенергия тази зима е помогнал за фокусиране на обществения дебат към сектора.
По думите му силните снеговалежи, които изправиха Япония до ръба на спирането на ток миналия месец, изострят все по-голямата нужда от ядрена енергия. Постигането на нулеви въглеродни емисии ще означава големи промени в страната, в която 88% от енергийните доставки идват от изкопаеми горива, като голяма част от тях се внасят.
Според Каджияма възобновяемите енергийни източници ще са приоритет, но географските особености на Япония ще изискват внедряване на всички налични технологии, включително водород и ядрена енергия. В момента само девет от 60-те ядрени реактора на Япония са рестартирани след Фукушима. Компаниите в енергетиката продължават да настояват за рестартиране на още атомни мощности и натискът за нулеви въглеродни емисии им даде нов аргумент, пише изданието.