Отидете към основна версия

9 226 67

Законът, който ще развали рахата на богаташите от авторитарните режими

  • ес-
  • магнитски-
  • закон магнитски-
  • русия-
  • санкции-
  • човешки права-
  • ек

Нарушаването на човешките права няма да остане незабелязано и без отговор

Снимка: Shutterstock

Не е тайна, че високопоставени политици и бизнесмени от недемократични и авторитарни режими по света използват парите си за почивки в скъпи европейски курорти, а освен това пазят активите си в европейски банки. Европейският съюз прие закон, който може да наруши този техен комфорт и който изпраща ясен сигнал, че нарушаването на човешките права няма да остане незабелязано и без отговор.

Механизмът е известен и като законът „Магнитски”. Санкционният механизъм позволява на ЕС да забранява на лица да пътуват в Европа; да замразява техни активи; и да забранява на европейците да им предоставят финансови средства и да правят бизнес с тях. Санкциите могат да бъдат приложени срещу действия като геноцид, престъпления срещу човечеството, убийства, трафик на хора и произволни арести. Германският външен министър Хайко Маас заяви, че престъпниците повече „няма да могат да си пазаруват в Европа безгрижно”. Законодателството е разглеждано като европейски еквивалент на американския закон „Магнитски”.

Защо ЕС се нуждае от такъв инструмент?

Законът „Магнитски” се различава от предишните с това, че се фокусира върху отделен проблем, а не специфично дадена държава (например санкции срещу Сирия, Венецуела или Беларус). Съгласно тази хоризонтална рамка ЕС ще може да действа бързо, когато в някоя точка на земното кълбо бъдат погазени човешките права или се извърши убийство, подобно на това на саудитския дисидент Джамал Хашоги в Истанбул. Списъкът на нарушителите на човешките права ще бъде отделен от санкционирането на конкретна държава. Белегът на санкциите е с индивидуален характер, с което се цели да се избегне неволно въздействие върху другите граждани на страната. Законът „Магнитски” предполага опростяване на вземането на решения, за разлика от специфичните за отделни държави мерки. Рамката предполага и избягване на продължителни и тежки правни процедури. Българският външен министър Екатерина Захариева каза, че има възможност ЕС да използва новия механизъм и заради случая с руския опозиционер Алексей Навални.

Законът „Магнитски” може също да ограничи зловредното влияние на Москва в България. Механизмът може да се използва срещу лица като Леонид Решетников и Константин Малофеев. Според българските прокурори бившият депутат от БСП Николай Малинов е шпионирал за организации, представлявани от Малофеев, за да преобърне ориентацията на България от прозападна към проруска. ЕС го държи отговорен и за финансирането на проруски сепаратисти в Източна Украйна. ДАНС наложи забрана на Малофеев да влиза в страната ни. ЕС предприе мерки и срещу Решетников, който също е финансирал незаконни военни групировки в Източна Украйна. Името му нашумя и около президентската кампания на БСП, на която бе издигнат Румен Радев (който по-късно спечели изборите) за кандидат на левицата.

Защо законът носи името „Магнитски”?

Случаят „Магнитски” стана синоним за корупцията в Русия и абсолютния съдебен произвол във федерацията. Сергей Магнитски се превърна в поредната жертва, която е неудобна на режима в Кремъл и трябва да заплати за това с живота си през 2009 г. Магнитски е данъчен консултант на родения в Ню Джърси британски предприемач Уилям Браудър, който инвестира огромни суми пари в Русия. В един момент обаче бизнесменът става неудобен и е изгонен от страната. Адвокатът на Браудър – Магнитски, разкрива огромна корупционна схема в хода на разследването. Той твърди, че руските служби, вдигнали мерника на британския бизнесмен, са отклонили 230 милиона долара от активите му в собствените си джобове. Самият Магнитски е задържан през 2008 година с изфабрикувани обвинения. Умира в затвора година по-късно при съмнителни обстоятелства, а официалната версия е естествена смърт, макар да е само на 37 години. Близките на Магнитски и наблюдатели по човешките права твърдят, че му е отказана медицинска помощ и е подлаган на физическо насилие. Европейският съд за човешките права постанови, че по време на задържането си Магнитски не е получил необходимата медицинска помощ, а освен това му е отказвана среща с неговите близки. Законът „Магнитски” е приет в Конгреса на САЩ и подписан от президента Барак Обама през 2012 година, с намерение да накаже руските служители, отговорни за смъртта му. От 2016 година е приет нов вариант на закона, който вече не се отнася само за нарушаването на човешките права в Русия, но и по целия свят, и позволява на американското правителство да предприема мерки срещу лица в целия свят, за които има доказателства, че нарушават човешките права.

Поставете оценка:
Оценка 3.5 от 42 гласа.

Свързани новини