За пръв път от много време шестте подводници на Черноморския флот са на бойно дежурство. Според мнението на командването това е безпрецедентен случай, който „не съществува нито във флота на Русия, нито във флота на чужди държави“. Наистина ли толкова мащабно разполагане на подводници е уникално за Русия и до какво би могло да доведе то, коментира руският вестник „Взгляд“, цитиран от агенция "Фокус".
В петък командирът на руския Черноморски флот вицеадмирал Игор Осипов заяви, че всичките шест подводници на флота са излезли в морето на бойно дежурство и са започнали да изпълняват задачите си. Черноморският флот отговаря за Черно и Средиземно море. „В базата няма нито една подводница“, каза Осипов на тържествено събитие в Севастопол, посветено на Деня на подводничаря, който се чества на 19 март. „Подводниците на Черноморския флот празнуват празника на бойния си пост, изпълнявайки задачи в морето. Някои от тях сега са в далечната морска зона - Средиземно море ”, каза вицеадмиралът.
Подводниците, които се използват в момента, са получени от руския Черноморски флот след 2014 г. и са оборудвани с ракетни комплекси "Калибър", отбелязва ТАСС. Това е първият път, когато този формат за бойна готовност се практикува в света, подчерта капитан Първи ранг Анатолий Варачкин, който също взе участие в събитието. „Това е безпрецедентен случай, който не съществува нито във флота на Руската федерация, нито във флота на чужди държави. И шестте съвременни подводници изпълняват различни задачи в морето”, каза той. Това, което се случва, може да се нарече отговор на демонстрацията на сила от Съединените щати и НАТО в региона. „Те ни показват своите възможности, ние показваме нашите“. Предвид съотношението на силите в този театър на операциите, отговорът не е много впечатляващ. „Въпреки всички проблеми с боеспособността, не може да се игнорират действията на врага“.
Според доктора на военните науки Константин Сивков влизането на шест подводници на бойно дежурство показва, че в региона се е развила „сериозна ситуация“, „това се случва само в периоди на силно влошаване на военното напрежение“. Експертът предположи, че от руска страна могат да се провеждат мащабни учения, в рамките на които се разработва изтеглянето на всички военни кораби в морето и проверката на бойната ефективност на флота. „Фактът, че и шестте подводници са излезли безопасно в морето, е добра новина. Това означава, че всички те са готови за бой ”, каза източникът. Експертите също не виждат проблем във факта, че с едновременното излизане на всички подводници в морето би могъл да бъде нарушен традиционният ред за организиране на бойното дежурство, включващ запазването на няколко подводници в районите на базиране. Такова разполагане се прилага, когато „има специална нужда от това“. „Излизането в открито море зависи от ситуацията. Не знаем точно по какви задачи работят подводниците. Може би това е съвместно пътуване. Не изключвам някои от подводниците да изпълняват задачата да наблюдават корабите на НАТО. Но основната задача е да подобрим бойните умения“, заяви представител на флота.