Отидете към основна версия

1 361 5

Бъдещите политики на ЕС трябва да допринесат за преодоляване на различията

  • румен александров-
  • западни балкани-
  • ес-
  • мвнр-
  • различия-
  • политика

Това ще направи ЕС по-силен и по-устойчив

Снимка: МВнР

Заместник-министърът на външните работи Румен Александров определи Конференцията за бъдещето на Европа като отлична възможност за амбициозен обмен на мнения, особено с оглед преодоляване на пандемията от COVID-19 и изграждане на капацитет за устойчивост към бъдеща криза, както и за формиране на бъдещето на следващите поколения.

Румен Александров участва днес в пленарно заседание на Конференция за бъдещето на Европа, която се проведе чрез видеоконферентна връзка. "Очакваме структуриран дебат, основан на стратегическата програма, и фокусиран върху теми с практически измерения, върху които бихме могли да постигнем реална добавена стойност. Надяваме се очакванията на гражданите ще бъдат взети предвид по най- ефективния начин. Бъдещите политики на ЕС трябва да допринесат за преодоляване на различията между държавите-членки и да доведат до по-голяма кохезия между тях, като по този начин направят ЕС по-силен и по-устойчив‘‘, заяви заместник-министърът, цитиран от Министерство на външните работи.

Той добави, че България активно популяризира дигиталната платформа на национално ниво и планира календара на събитията в тясно сътрудничество със заинтересованите страни. Въз основа на опита, натрупан от консултациите с европейските граждани, нашите усилия ще бъдат насочени към провеждането на конференцията по най-приобщаващ и достъпен начин, включително чрез включване на националните парламенти и всички слоеве на обществото, особено младите хора. "Приветстваме идеята за включването на Западните Балкани в работата на Конференцията, тъй като това ще даде възможност на нашите партньори да се ангажират по-тясно с бъдещия дневен ред на ЕС", каза заместник-министър Александров.

В пленарните заседания участват общо 433 представители от Съвета на ЕС, ЕП, ЕК, националните парламенти, Европейския икономически и социален комитет, Комитета на регионите, социалните партньори и гражданите. Съветът на ЕС има 54 представители, по двама от държава-членка. Конференцията за бъдещето на Европа бе официално открита на 9 май т. г. и се очаква да достигне до заключения до пролетта на 2022 г., по време на Френското председателство на Съвета на ЕС. Целта е европейските граждани да имат водеща и активна роля в определянето на приоритетите на Съюза.

Поставете оценка:
Оценка 1 от 1 гласа.

Свързани новини