Отидете към основна версия

1 582 24

Световен ден на бежанците

  • бежанци-
  • световен ден на бежанците-
  • мвнр-
  • мигранти-
  • криза-
  • здраве-
  • коронавирус

По време на световната здравна криза е особено важно да се съхрани възможността лицата в нужда да имат достъп до процедурите и механизмите за предоставяне на международна защита

Снимка: БГНЕС/ EPA

Вече 20 години международната общност отбелязва Световния ден на бежанците.

На 20 юни почитаме силата и устойчивостта на бежанците и разселените лица навсякъде по света и отдаваме уважение и признание на общностите, които ги приемат и им предоставят храна и подслон, като израз на човечност, състрадание и споделени ценности.

Световният ден на бежанците е и повод да оценим дейността и да потвърдим подкрепата си за мандата на Върховния комисариат на ООН за бежанците и на международните хуманитарни организации, които, заедно с медицинския персонал, са на първа линия при оценката и посрещането на хуманитарните нужди на лицата, нуждаещи се от подкрепа, съобщиха от Министерство на външните работи на Република България.

Тази година броят на лицата, напуснали домовете си поради военни конфликти, груби нарушения на правата на човека, преследвания, природни бедствия и влиянието на промените в климата, достигна един процент от населението на планетата. Това се случва на фона на борбата с глобалната пандемия, която засегна живота и поминъка на всички, но е особено трудна за бежанците, мигрантите, вътрешно разселените лица и лицата без гражданство, които имат силно ограничен достъп до медицинска грижа, санитарни условия и социална защита.

По време на световната здравна криза е особено важно да се съхрани възможността лицата в нужда да имат достъп до процедурите и механизмите за предоставяне на международна защита и да могат да се възползват от тях, както и да се запази перспективата за тяхното интегриране в приемащите общности или за безопасно и доброволно връщане. България, като държава членка на ЕС, е част от глобалния отговор на пандемията и от солидарните усилия за посрещане на хуманитарните нужди на бежанците и на останалите лица, напуснали домовете си поради риск за живота.

Нашата страна отдава голямо значение и участва активно в подхода „Екип Европа“ за единен европейски отговор на здравната криза, последователно изпълнява ангажиментите си за прилагане и спазване на Международното хуманитарно право и на Женевската конвенция за статута на бежанците и Протокола към нея, подкрепя Глобалния пакт за бежанците и осъществява доброволните ангажименти, поети в рамките на Глобалния форум за бежанците през 2019 г.

България разглежда политиката си на закрила и защита на правата на бежанците като израз на ангажираността си с демократичните ценности и уважението към правата на човека, стреми се да увеличава подкрепата, която оказва на бежанците и на приемащите ги държави, и призовава за засилване на глобалната солидарност към хората в нужда.

Поставете оценка:
Оценка 1 от 1 гласа.

Свързани новини