Всички с изключение на един от осемте останали служители в Тайванския икономически и културен офис (TECO) в Хонконг бяха принудени да се върнат в Тайпе, след като техните визи не бяха удължени.
С връщането на седемте служители днес и четирима други миналата година по същата причина, TECO-Хонконг остана само с едно аташе – ръководител на търговския департамент – Ни Бо-чиа.
Визата на Ни изтича в края на следващия месец, което означава, че е той също има вероятност да бъде принуден да се върне в Тайван.
Седемте служители, които днес се върнаха в Тайпе, бяха изпратени в Икономическия и културен офис в Хонконг от Тайванския съвет по континенталните въпроси (MAC), Министерство на външните работи, Министерство на културата, Министерство на образованието и Националната агенция за имиграция.
Те бяха сред последните осем останали служители, след като изпълняващия длъжността генерален директор Као Минг-цун и трима други служители получиха отказ за удължаване на своите визи миналата година.
От MAC публикуваха изявление в социалните мрежи, в което се казва, че Китай и правителството на Хонконг са поставили неадекватни политически условия за подаване на заявление за удължаване на визите на служителите в TECO-Хонконг.
От Съвета по континенталните въпроси заявиха, че се налага да бъдат предприети някакви мерки, за да може офисът да продължи да поддържа основните си операции, но повече информация се очаква утре.
TECO-Хонконг, администриран от MAC, представлява интересите на Тайван в китайския специален административен регион.
Офисът бе създаден през юли 2011 г., когато отношенията между Тайван и Пекин бяха относително по-топли при тогавашното правителство на Тайван. През 2018 г. обаче, на фона на влошаващите се отношения между Тайпе и Пекин, Хонконг отказа да издаде виза на новия ръководител на Офиса – Лу Чанг-шуи, което му попречи да заеме поста.
Две години по-късно Као Минг-цун и трима други се сблъскаха със същия проблем, защото отказаха да подпишат клетвена декларация, признаваща принципа „Един Китай“. Според източници, по-рано този месец е било отправено подобно искане и към останалите служители, чиито визи изтичали, с молба да подпишат клетвената декларация или да напуснат преди 21 юни.
През последните седмици Хонконг и Макао затвориха офисите си в Тайпе. Хонконг обвини Тайван в подкрепа на „хората, които саботират просперитета и стабилността в Хонконг“, а правителството на Макао заяви, че Тайван не е подновил визите на служителите в офиса – изявление, което MAC категорично отрече.