Отидете към основна версия

2 420 16

Как Франция систематично екстрадира криминално проявени чужденци

  • екстремизъм-
  • тероризъм-
  • франция-
  • полиция-
  • чужденци-
  • престъпност-
  • ислямизъм-
  • ислямисти

Указанията са кратки и ясни: срещу криминално проявените чужденци да се действа бързо и последователно

Снимка: БГНЕС/ EPA

Указанията на френския вътрешен министър Жералд Дарманен са кратки и ясни: срещу криминално проявените чужденци да се действа бързо и последователно. Да се подлагат на обстойни проверки документите за пребиваване, да се увеличи броят на екстрадициите - особено когато става дума за тежки престъпления като убийство, търговия с наркотици или изнасилване.

"Всички чужденци трябва стриктно да спазват френските закони"

В случаите, когато не се стига веднага до екстрадиране, чужденците, извършили някакво престъпление, получават от властите писмо с напомнянето, че приетите във Франция чужди граждани трябва стриктно да спазват законите и че всяко следващо престъпно деяние ще доведе до проверка на техния статут, като в резултат може да им се наложи да напуснат страната завинаги. Към момента френското правителство води на отчет около 23 000 радикални ислямисти, от които 1115 са с нередовни документи за пребиваване. От 2018 насам над половината от тях - общо 601 души, са били екстрадирани. Повечето от останалите 514 лица, които биват разглеждани като сериозен риск за сигурността, или излежават присъди в затвора, или предстои да бъдат екстрадирани съвсем скоро.

Над 250 души загинаха във Франция през последните години при различни терористични атентати. Всеки път политиката реагира със затягане на законодателството, а въпросът за екстрадициите отново и отново излиза на дневен ред, включително защото профилът на извършителите се променя. „Напоследък те вече не са французи, които са израснали във Франция и са ходили на училище в страната. През последните две-три години голяма част от нападенията бяха извършени от чужденци", казва експертът по въпросите на тероризма Марк Хекер.

Тази промяна представлява огромно предизвикателство за политиката. Още повече, че много страни отказват да приемат обратно своите радикализирани граждани. Франция не екстрадира хора в конфликтни региони, но списъкът със страните, в които Париж не връща чужденци, става все по-къс. Така например значително нарасна броят на екстрадициите в Алжир, Тунис и Мароко, което обаче изправя тези страни пред сериозен проблем. Само в Тунис 25 000 мъже и жени са имали намерение да се включат в гражданската война в Сирия. Около една пета от тях действително са се отправили натам, а след завръщането им в Тунис службите в страната се оказаха изправени пред огромно предизвикателство. "Когато радикални ислямисти биват изпращани в държави, където възможностите за наблюдение и контрол са много по-ограничени, отколкото във Франция например, това определено представлява сериозен проблем за тези страни", казва Марк Хекер.

8000 "активни" ислямисти

Въпреки това опозицията във Франция също подкрепя екстрадициите. И това не е никак учудващо, като се има предвид, че около 8000 от общо 23 000 радикални ислямисти в страната са смятани за "активни". Но проблемен е не само големият им брой, а също и това, че все по-често атентати се извършват от лица, които не фигурират в официалните регистри. Така например чеченецът Абдулах А., който през октомври 2020 уби френския учител Самюел Пати, изобщо не е бил в радара на властите. Същото важи и за тунизийския атентатор, който уби трима души в църква в Ница.

Автор: Андреас Нол

Поставете оценка:
Оценка 4.1 от 9 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: