Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън заяви днес пред министрите на външните работи на държавите от Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН), че е "дълбоко загрижен" за ситуацията в Мианма, и ги прикани към "съвместни действия", предаде БТА, цитирайки Франс прес.
Ръководителят на американската дипломация "призова АСЕАН към съвместни действия, за да бъде сложен край на насилието, да се възстанови демократичният преход в Мианма и да бъдат освободени всички несправедливо затворени" вследствие на държавния преврат през февруари, заяви в комюнике говорителят на Държавния департамент Нед Прайс.
Блинкън сподели "дълбоката си загриженост" във връзка с Мианма, членка на АСЕАН, и припомни "принципите от устава на АСЕАН, засягащи правовата държава, доброто управление, демокрацията и човешките права", изтъкна Прайс. Американският държавен секретар прикани организацията да осъществи разработения през април план от пет точки и да предприеме "незабавни действия, за да поиска сметка от мианмарския режим по повод консенсуса и за назначаването на специален пратеник".
В началото на месеца САЩ наложиха нови санкции на 22 души, свързани с военния преврат и последвалите атаки срещу продемократичното движение. Съветът по правата на човека към ООН прие в понеделник резолюция, с която осъди нарушенията на човешките права на рохингите и други малцинства, извършвани от армията в Мианма, и настоя да започне процес на помирение. Съединените щати отхвърлят "незаконните морски претенции" на Китай, подчерта Блинкън, цитиран от Ройтерс. Той увери страните от АСЕАН, че САЩ ги подкрепят пред "(китайската) принуда". Редица държави от асоциацията имат териториални претенции в Южнокитайско море, които се припокриват с тези на Китай.