Отидете към основна версия

5 253 58

Байдън няма да позволи Русия да преустанови газовия транзит през Украйна

  • северен поток 2-
  • русия-
  • украйна-
  • сащ-
  • джо байдън-
  • ангела меркел-
  • владимир путин

Меркел беше първата европейска лидерка, която се срещна с Байдън в Белия дом

Снимка: БГНЕС/ EPA

Президентът на САЩ Джо Байдън поиска гаранции от Ангела Меркел, че новият газопровод за Германия от Русия няма да даде смелост на президента Путин, след като "тежките" преговори не доведоха до споразумение по време на прощалното ѝ посещение в САЩ, пише британският вестник The Times, цитиран от агенция "Фокус".

Байдън е подложен на силен натиск от влиятелни демократи, след като се отказа от санкциите срещу компании, участващи в изграждането на "Северен поток 2", тръбопровод на стойност 9,5 милиарда евро за пренос на руски газ директно до Германия, вместо маршрута през Украйна, който зависи от получаването на транзитни такси за икономическо си оцеляване. Демократите се опасяват, че "Северен поток 2" ще увеличи вероятността Путин да спре газопроводите към Източна Европа, за да подкопае украинския президент Зеленски и да окаже натиск върху други страни, докато САЩ се опитват да контролират руската тактика на заплахи.

След среща с Меркел в Берлин в понеделник, Зеленски заяви, че "Северен поток 2", който ще бъде завършен през следващия месец и ще започне да доставя газ преди края на годината, "заплашва сигурността на Украйна". Байдън го нарече "лоша сделка за Европа", но спря предложените санкции през май, като заяви, че "биха могли да имат обратен ефект за нашите европейски отношения". В разговор с Байдън, след вчерашните преговори, Меркел призна, че двете страни все още остават на различни позиции по отношение на германската газова сделка с Русия, но обеща да подкрепи Украйна.

"Говорихме за Русия и Украйна и в този контекст за "Северен поток 2" и стигнахме до различни оценки за това, до какво ще доведе този проект", каза Меркел. "Но нека бъда много ясна: нашата идея е, че Украйна остава транзитна държава за природен газ и тя има право на териториален суверенитет ... Ще действаме, ако Русия не зачита това право на Украйна като транзитна държава. „Северен поток 2“ е допълнителен проект, а не проект за замяна на транзита през Украйна ... и говорихме за това как можем да демонстрираме това нагледно заедно."

Байдън каза: "Моето мнение за "Северен поток 2" е отдавна известно. Добрите приятели понякога може и да не се разберат. Но когато станах президент, той беше 90 процента завършен и изглежда, че налагането на санкции не води до успех. Нямаше смисъл , имаше много по-смисъл да работим с канцлера. Канцлерът и аз помолихме нашите екипи да обмислят практически мерки, които можем да предприемем заедно, както и въпроса дали енергийната сигурност на Украйна ще бъде засилена или отслабена в резултат на действията на Русия . Ще видим."

Норберт Рьотген, председател на комисията по външна политика на Бундестага и дългогодишен критик на газопровода, заяви: „Не е лесно да се неутрализира „Северен поток 2“, защото това оръжие вече е конструирано. Ако и когато бъде завършено, това оръжие ще се появи в нашия свят и може да се използва от Владимир Путин и няма да е толкова лесно да се неутрализира като оръжие. Средствата за противодействие са частични в средносрочен и дългосрочен план, така че не е толкова лесно да се прецени как по този въпрос може да се постигне задоволително ниво за американската страна. Това, в което съм сигурен, е, че и двете страни искат да постигнат това. ”Рьотген изрази надежда, че Берлин и Вашингтон ще се споразумеят за дългосрочна икономическа подкрепа за Украйна, включително модернизацията на нейния енергиен сектор.

Меркел беше първата европейска лидерка, която се срещна с Байдън в Белия дом, но отбелязването на подновените връзки след разрива от ерата на Тръмп беше помрачено от противоречия относно отношенията на Германия както с Русия, така и с Китай. Канцлерът, който трябва да се оттегли след изборите през септември, държи Германия много по-близо до Москва и Пекин, отколкото Байдън смята за разумно. Той вече е говорил за екзистенциалния сблъсък между световните демокрации и автокрациите.

Въпреки че Байдън и Меркел се съгласиха да предоставят повече ваксини на по-бедните страни, тя продължи да се противопоставя на премахването на патентните условия, позволяващи тези ваксини да се произвеждат свободно в други страни. Байдън оглави усилията да направи интелектуалната собственост над коронавирусните ваксини достъпна, но Меркел вярва, че това ще има отрицателно дългосрочно въздействие върху разработването на нови лекарства. В частни разговори длъжностни лица в Берлин разглеждат американския натиск за премахване на патентната защита като политически жест за прикриване на ваксинационния национализъм.

Поставете оценка:
Оценка 1.4 от 22 гласа.

Свързани новини