Може би единствено разкъсваните от войни Сирия, Афганистан и Либия са по-опасни за журналистите от Мексико. Само през 2020-а година там са убити деветима журналисти, трима - в рамките на един месец. Много от убийствата, за които отговорност носят предимно наркокартелите, и до днес не са разкрити.
Мексиканският журналист Сесилио Пинеда Бирто е застрелян на 2 март 2017-а година, докато чака автомобилът му да бъде измит. Мобилният му телефон изчезва при атаката. Само часове преди да бъде убит, във Фейсбук Бирто обвинява полицията в град Сиудад Алтамирано, че си сътрудничи с местните наркобанди.
15 хиляди души са следени в Мексико
Телефонният номер на Бирто сега е част от дългия списък, част от международното медийно разследване за шпионския софтуер “Пегас” на израелската технологична компания “НСО груп” (NGO Group). Според заключенията от разследването, в които участват журналисти от германските NDR, WDR, “Зюддойче Цайтунг” и “Цайт”, софтуерът е използван не само за следене на терористи и престъпници, но и на журналисти, правозащитници и политици. Общо около 50 хиляди телефонни номера са включени в списъка. Сред клиентите на “НСО груп” са Азербайджан, Руанда, Саудитска Арабия, Мароко, Казахстан и Унгария. Но никоя друга държава не е използвала толкова масово този шпионски софтуер, колкото Мексико. Между 2016-а и 2017-а там са следени 15 хиляди души, сред тях 26 журналисти, включително бившият шеф на кореспондентското бюро на “Ню Йорк Таймс” и продуцентка от CNN.
Още един човек явно е привлякъл вниманието на наблюдаващите - сегашният президент на Мексико Андрес Мануел Лопес Обрадор, който тогава е лидер на опозицията. И докато номерът на самия Обрадор не е в списъка, в него попадат контактите на съпругата му, която е журналистка, както и на братята, децата му, експертите по социални мрежи, които работят за него, шофьора му и лекаря, който го оперира след инфаркт през 2013-а. Сред набелязаните за шпиониране са още забележително голям брой мексикански политици, включително около две дузини губернатори.
Помогнал ли е “Пегас” за залавянето на Ел Чапо?
Още преди години стана ясно, че Мексико е един от първите клиенти на “НСО груп”. За властите там шпионският софтуер е бил атрактивен способ в битката срещу наркокартелите. През 2015 година мексиканската прокуратура купува програмата “Пегас”. Следва придобиването ѝ от тайните служби и вътрешното министерство. И до днес “НСО груп” отказва да коментира отношенията си с Мексико. В предишни интервюта обаче директорът на компанията Шалев Хулио многократно намекна, че шпионският софтуер е помогнал за ареста на прословутия наркобарон Хоакин Гусман, по-известен с псевдонима “Ел Чапо”. Ръководителят на картела Синалоа не е притежавал мобилен телефон от съображения за сигурност. Но това не е му е помогнало. “Хванаха Ел Чапо като следяха адвоката му”, каза Хулио пред германския “Ди Цайт” миналата година.
Следи от “Пегас” - в телефоните на 26 мексикански журналисти и активисти
Израелската софтуерна компания подчертава, че софтуерът за шпионаж се използва много успешно ежедневно в борбата срещу наркотрафикантите, терористите и други престъпници. Всяка злоупотреба със софтуера ще бъде разследвана и наказана. Договорите също ще бъдат прекратени, ако нещо подобно бъде потвърдено. “НСО груп” твърди още, че не знае кои са конкретните цели на клиентите им. ИТ експертите от “Амнести Интернешънъл” и “Ситизен лаб” на Университета в Торонто успяха да открият следи от вируса “Пегас” в мобилните телефони на 26 мексикански журналисти и активисти-правозащитници. Още през 2017 година, когато се появиха първите подозрения за злоупотреба, властите в Мексико обещаха да разследват случая. Но и до днес няма официално информация за това. Мексиканският президент Обрадор не отговори на запитване по темата.