Отидете към основна версия

1 571 11

Мигрантите в Белгия прекратиха гладната си стачка

  • гладна стачка-
  • протести-
  • бежанци-
  • мигранти-
  • споразумение

Засега няма подробности за споразумението с властите, което направи възможно спирането на гладната стачка

Снимка: БГНЕС

Група мигранти и бежанци заявиха, че са прекратили гладната си стачка след споразумение с коалиционното правителство на Белгия, което е рискувало да се разпадне заради протеста.

Стотици протестиращи провеждат гладна стачка в продължение на близо два месеца, настоявайки да получат разрешение за пребиваване, след като живеят в Белгия от години. Те си устроиха къмпинг в историческата църква "Св. Йоан Кръстител" в Бегинаж в центъра на Брюксел. В понеделник зелените и леви партии заплашиха да се оттеглят от управляващата коалиция, ако някой от стачкуващите умре, пише „Политико”.

След като не успяха да постигнат отстъпление от страна на властите, мнозина отказаха тази седмица не само храна, но и вода, припомня БГНЕС.

Вчера стана ясно, че мигрантите са постигнали споразумение с правителството и са решили да прекратят „засега“ гладната си стачка, докато видят дали правителството ще спази обещанията си.

Държавният секретар по въпросите на убежището и миграцията Сами Махди потвърди, че е постигнал споразумение с протестиращите. Нито Махди, нито протестиращите обясниха какво точно предвижда то и дали правителството е обещало на протестиращите права за пребиваване.

Белгийските медии съобщиха за взаимно приемлива сделка, при която правителството ще ускори процедурите за узаконяване на мигрантите, които са участвали в протестите, но при условие това да се прави за всеки случай поотделно, а не автоматично разрешение за пребиваване за цялата група, както поискаха протестиращите.

В прессъобщение Махди заяви, че правителството е успяло да убеди мигрантите, че „съществуващите процедури за [узаконяване] са хуманни“ и е обещало да „продължи да работи по структурното подобряване на съществуващите легални канали за миграция“.

„De Standaard” съобщи, че правителството ще ускори процедурите „за индивидуални решения по хуманитарни причини, а за най-уязвимите хора - по медицински причини“.

Поставете оценка:
Оценка 1 от 1 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: