Цените на електроенергията във Великобритания нараснаха толкова, че новата АЕЦ, която предизвиква спорове и е подложена на критики заради високата си стойност, сега изглежда разумен проект, пише „Блумбърг“.
Пазарните цени на електричеството надвишиха 100 лири за мегаватчас за пръв път от 2008 г. насам. Това е повече от нивото на цените, гарантирани от правителството в рамките на споразумението с френската EDF за строителството на АЕЦ „Хинкли Пойнт Си“. Така наречената фиксирана цена от 92,5 лири, установена през 2013 г. бе определена от одиторите на Сметната палата на Великобритания като твърде висока и рискована в променливите пазарни условия. Анализаторите от RBC Europe прогнозират, че периодът на високи цени вероятно ще продължи и през зимния сезон.
АЕЦ „Хинкли Пойнт Си“ ще започне да работи най-рано през 2026 г., но споразумението за гарантирани цени на електроенергията от централата ще действа 30 години. Този механизъм - т.нар. договор за разлика, означава, че компаниите, строящи нови мощности съгласуват фиксирани цени за определен период - ако пазарната цена се окаже по-ниска, то разликата се покрива от британските данъкоплатци. Ако обаче тя е по-висока, то операторът на централата трябва да върне разликата.