Атомната енергия може да бъде част от по-широко портфолио, заедно с други устойчиви технологии с ниски или нулеви въглеродни емисии за декарбонизиране на световната енергийна система и енергийно интензивните индустрии. Това се посочва в нов доклад на Икономическата комисия на ООН за Европа (UNECE).
В него се подчертава, че ядрената енергия е важен източник на нисковъглеродна електроенергия, а хората, които взимат решения и искат да постигнат устойчивото развитие, трябва да дават положителни и дългосрочни политически сигнали за развитието на индустрията.
„Анализите показват, че световните климатични цели няма да бъдат постигнати, ако се изключат ядрените технологии“, посочват експертите на ООН. Според данни на UNECE в Европа работят 292 ядрени реактора, които произвеждат 20% от общата електроенергия и 43% от нисковъглеродното производство на Стария континент. 20 държави експлоатират атомни реактори, а ядрената енергия представлява над 30% от общото производство на електроенергия в 11 държави, в това число и в България.