Отидете към основна версия

3 451 10

Как се живее при талибаните

  • талибани-
  • афганистан-
  • война-
  • жени-
  • права на жените-
  • сащ-
  • кабул

Много афганистанци не са наясно как ще изглежда животът им под управлението на талибаните. Но първите промени вече се усещат.

Снимка: БГНЕС/ EPA

Американците се изтеглиха от Кабул, празненствата по този повод приключиха и сега афганистанците си задават въпроса: как ще живеем в тази нова страна? „Що се отнася до изтеглянето на чужденците - никой не би искал те да са тук. Местните хора трябва да имат думата", смята Абдул Басин от Кабул. Но подчертава, че е важно да има работни места. „Ако няма работни места, образованите хора ще напуснат страната и ще заминат за чужбина". Мирза Хан от Кабул казва, че всъщност работа няма - затова хората са загрижени. „Талибаните трябва да се опитат да открият работни места и достъп до образование. В момента няма нито едното, нито другото."

„Жените имат права навсякъде по света"

От вторник поне университетите в Афганистан отново са отворени. Говорител на талибаните заяви, че и жените имат право да продължат да следват. Но там вече има полово разделение: само жени и по-възрастни мъже имат право да преподават на студентките. Същевременно в страната няма достатъчно от този вид лектори, за да могат всички студентките да довършат обучението си - това посочва в Туитър университетският преподавател Сами Махди.

По отношение на правата на жените под управлението на талибаните афганистанките възлагаха много надежди на телевизионната водеща Бехеща Арганд. Преди две седмици, непосредствено преди навлизането на талибаните в Кабул, тя бе първата, която направи телевизионно интервю с талибан. Била изумена, когато мъжът изведнъж влязъл в студиото и поискал да бъде интервюиран. „Бях сигурна за какво става дума", казва 22-годишната водеща. Но се справила. „Казах си - това ще е последното ми интервю, но ще покажа на целия свят, че афганистанските жени не искат да вървят назад, а напред. Тъй като всички жени по света навсякъде имат права. Защо в такъв случай жените в афганистанското общество да нямат?". Това действително е била последната телевизионна изява на Бехеща Арганд, тъй като младата жена няма доверие на талибаните. Междувременно тя е напуснала родната си страна. Вече е в Катар, където се надява да получи виза за Канада или САЩ.

Талибаните говорят за мир и благосъстояние

От видеопосланието на говорителя на талибаните Мохамад Наем, направено след изтеглянето на американските части от Афганистан, стана ясно, че жени като Бехеща Арганд не биха могли да запазят позициите си в обществото. „Молим Бога, който ни благослови с възможността да постигнем тази историческа победа, да ни помогне и да установим в бъдеще чиста ислямска система за нашата страна и за нашия народ", каза Наем. „Система, в която всички хора биха могли да живеят в мир и благосъстояние."

Истината обаче е, че повечето афганистанци са много далеч от благосъстоянието - те дори няма как да се сдобият с пари, тъй като повечето банки са затворени, а пред отворените се вият дълги опашки. Търговците не могат да продадат нищо, в аптеките няма лекарства. По данни на Световната организация по прехраната, към 14 милиона души не разполагат с достатъчно храна и затова бягат от родината си. Като Палваша, която в момента живее със семейството си в бежански лагер близо до границата с Пакистан: „Заради битките и заради талибаните в нашата област напуснахме родния дом. Нямаме достатъчно храна за децата, толкова ни е трудно. Имаме само един чаршаф". Но в Пакистан те не са добре дошли - тамошното правителство неведнъж заяви, че страната не иска да приема повече никакви бежанци от Афганистан.

Автор: Петер Хорнунг

Поставете оценка:
Оценка 3.8 от 5 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: