ООН ще опита да набере 606 милиона долара в помощ на Афганистан на конференция в Женева, която започва днес. Още преди идването на талибаните на власт миналия месец половината от населението, или около 18 милиона души, беше зависимо от хуманитарна помощ.
Очаква се броят на нуждаещите се да се увеличи заради сушата, както и заради недостига на храна и пари след спирането на международната помощ за Афганистан след смяната на управлението.
Около една трета от търсените средства ще отидат за Световната продоволствена програма, чието проучване от август сочи, че 93 на сто от афганистанците не консумират достатъчно храна и обикновено нямат достъп до пари в брой, за да си купят хранителни продукти.
Световната здравна организация е друга агенция на ООН, която също набира финанси, за да опита да стабилизира стотици здравни заведения в Афганистан, които са изправени пред затваряне след спирането на хуманитарната помощ след изтеглянето на западните военни части.
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш призова страните членки да осигурят крайно нужната помощ за Афганистан. От организацията изразиха и тревога за незачитане на човешките права в страната.
След десетилетия война, страдания и несигурност, афганистанците ги очаква най-опасния период и ние сме длъжни да им помогнем, подчерта Гутериш при откриването на донорската конференция в Женева:
"Народът на Афганистан е заплашен от крах на цялата държава наведнъж. Международната общност трябва да намери начини да влее финанси, за да позволи на афганистанската икономика да си поеме въздух. Ако тя се срине, последствията ще са пагубни за народа и ще доведе до дестабилизация на съседните страни с огромен бежански поток."
Съединените щати ще отпуснат 64 милиона долара хуманитарна помощ за страната, съобщи американският представител в организацията.
А върховният комисар по човешките права Мишел Бачелет предупреди, че въпреки уверенията на талибаните, че ще зачитат човешките права на жените и етническите и религиозни малцинства, реалността показва друго.
"През последните три седмици, жените са все повече изключени от обществената сфера. На много места им е забранено да се появяват на публично място без придружител мъж. В много професии жените се сблъскват с ограничения, а в няколко района на момичетата над 12 години е забранено да ходят на училище."
Тя допълни, че в новото правителство на талибаните няма нито една жена, както и представители на други етноси, освен пущуни.