Словаците днес се нуждаят от Църква, „която да формира хората на вътрешна и отговорна свобода, която знае как да бъде креативна, като се потопи в историята и културата и която знае как да води диалог със света“. Това е пътят, който папа Франциск посочи на около 4 милиона католици в страната, към две хиляди катехети, 300 семинаристи, три хиляди свещеници, представени от онези, които заедно с 22-та епископи го слушат в катедралата „Свети Мартин“ в първата истинска среща с общността на вярващите и пастирите на Църквата в Словакия.
„Желая – каза папата в началото на словото си – да споделя вашето пътуване, вашите въпроси, очакванията и надеждите на тази Църква и тази страна ”, в стила на първата християнска общност.
„Църквата не е крепост, замък, разположен високо, който гледа на света от разстояние и с презрение“, като красивия замък в Братислава, в една Словакия „която е поезия“, добави Папата . Църквата е общност, „която желае да привлича към Христос с радостта на Евангелието“. Ето защо нека не се поддаваме пред изкушението за великолепие, за светско величие! Колко е красива скромната Църква, която не се отделя от света и не гледа с безразличие към живота, а живее в него“.
„Нека не забравяме: да живеем в него, означава да споделяме, да вървим заедно, да приемаме въпросите и очакванията на хората. Това ще ни помогне да излезем от самореферентността, защото центърът на Църквата не е Църквата!“
„Трябва да се измъкнем от прекомерна загриженост за себе си, за нашите структури и да се запитаме: „Какви са духовните нужди и очаквания на нашия народ? Какво очаква той от Църквата?”. Отговорът е обобщен с три думи: свобода, креативност и диалог.
Накрая папата припомни една словашката поговорка: „На всеки, който ти хвърли камък, ти дай хляб“, което, според него, е много евангелско, защото следва поканата на Исус „да се прекъсне порочният кръг“ на насилието, да „се преодолее злото с добро“. Франциск завърши, като припомни свидетелството на кардинал Корец, йезуит„преследван от режима“ и затворен, „докато не се разболя“. И все пак, пристигайки в Рим за юбилея на 2000 г., „той отиде в катакомбите и запали свещ за своите преследвачи, просейки милост за тях. Това е Евангелието! Тя расте в живота и в историята чрез скромна и търпелива любов“, каза папата. Оттук и последното пожелание на папата за Църквата в Словакия: „продължете вашето пътуване в свободата на Евангелието, в креативността на вярата и в диалога, който произтича от Божието милосърдие“, за да бъдете „занаятчии на мира и съгласието“.
След срещата с духовенството папа Франциск се отправи към Апостолическата нунциатура в Братислава и по-късно през деня посети центъра за бездомни "Витлеем", за който се грижат сестрите на Майка Тереза от Калкута.