Отидете към основна версия

5 976 39

Египет: да могат ли жените да възстановяват девствената си ципа

  • девственост-
  • египет-
  • жени-
  • секс-
  • девствена ципа-
  • права на жените-
  • химен-
  • ислям-
  • брак

Критиците се опасяват, че това ще подтикне много жени да правят секс и преди брака

Снимка: Shutterstock

По време на скорошно живо излъчване във Фейсбук доктор Ахмед Мамдух от водещата религиозна организация в Египет Дар ал Ифта заяви, че хименопластиката е допустима в случаи, когато „момиче е било изнасилено или измамено и иска да се покае и да обърне нова страница“. Тази нова фетва - името, дадено на арабски език на юридически предписания или становища, издадени от водещите ислямски религиозни лидери - беше публикувана на 30 август.

Девствеността – условие за сключване на брак

Въпреки че Мамдух не даде конкретни примери за ограниченията и изключенията от тях, той посочи, че „има някои случаи, в които шериатът забранява да се извършва процедурата за възстановяване на химена“. Решението на Мамдух е в отговор на въпрос на акушерка дали операцията за възстановяване на химена е допустима според исляма. Думите на Мамдух веднага предизвикаха остра реакция в коментарите под видеото. Според критиците, хименопластиката ще направи секса извън брака по-привлекателен за жените, защото ще могат бързо да го “поправят“ преди да се омъжат. „Има хора, които поддържат тази фетва, и други, които я смятат за несъвместима с условията на сключването на брак“, казва пред ДВ Хабиба Абделал, сътрудничка на Института за политика на Близкия изток „Тахрир“.

Според действащото египетско право, тези операции не са незаконни. Цената за такава манипулация в болница започва от около 1200 евро. Наличието на химен все още се смята от мнозина в Египет за символ на невинността и моралността. „В Египет семейната чест все още е свързана с девствеността на жените. Майките продължават да отделят много енергия, за да внушат на дъщерите си страх от разкъсване на химена, като ги предупреждават да избягват всичко, което може да наруши целостта на тази ципа, като мастурбацията или подмиването с маркуч, което масово се практикува в арабския свят “, добавя Абделал.

Шанс за нормален живот на много жени

Професор Амна Носеир от престижния университет „Ал-Азхар“ в Кайро, който е свързан с Дар ал-Ифта, приветства мярката. “Соченето с пръст на момичета или жени, които са били изнасилени или примамени към извънбрачен секс, е вредно, тъй като създава безнадеждност”, казва тя. “Когато са избягвани от семействата или обществото, те остават без възможност да търсят достоен живот. Операцията може да им даде втори шанс и те могат да станат съпруги и майки”, обяснява още Носеир. Увеличаването на броя на нерегистрираните бракове, наречени “урфи”, са другата причина за нуждата от подобно решение. Развелите се от такива бракове нямат никакво право на издръжка и редовно прибягват до хирургия, за да могат да се оженят повторно, без да хвърлят срамно петно върху семейството си.

Теолозите в Египет нямат единна позиция дали жените са морално задължени да кажат на съпрузите си, че са преминали през такава операция. Според отговори, получени на запитвания до Дар ал Ифта, премълчаването може да спести "сериозни разстройства в брачните отношения”. Според други теолози, обаче, искреността е в основата на успешния брак. Фетвите се издават от Дар ал Ифта. В Египет светските закони са разделени от религиозните. Въпреки това през годините са се наложили някои фетви, които регламентират нетрадиционни теми, като правото на мъже да пият кърма от жените си, и бракове, които важат само в определени дни от месеца. Въпреки че тези решения нямат задължителен характер, те често са повод за противоречия. Университетът „Ал-Азхар“ води кампания срещу неконтролируемото разпространение на фетви в Египет.

Борбата срещу стигмите трябва да продължи

Въпреки че новото решение може да се приема като успех за жените, то ясно демонстрира колко малко е постигнато през последните 10 години в борбата за повече права на жените в Египет. “Мисля, че това не е достатъчно, тъй като в Египет има и други религиозни групи, които също се нуждаят от защита. Трябва да има ясни и подробни закони и политики за защита на египетските жени, независимо от тяхната религиозна принадлежност“, каза Хабиба Абделал пред ДВ. Тя се надява, че египетското общество заедно ще работи за промяна на отношението към правата на жените. „Вярвам, че тази фетва е добро начало за създаване на повече възможности за жените и осигуряване на достъп до медицински услуги и подкрепа, от която се нуждаят при тези операции, както и за прекъсване на стигмата и срама около тях“, казва тя.

Автор: Дженифър Холайс

Поставете оценка:
Оценка 2.4 от 7 гласа.

Свързани новини