Отидете към основна версия

5 185 34

Зловещо предупреждение: Светът е поел към катастрофално затопляне!

  • оон-
  • климат-
  • глобално затопляне

Споразумението за климата от Париж цели да се ограничи глобалното затопляне под 2 градуса по Целзий в сравнение с прединдустриалната ера, а ако е възможно дори и до 1,5 градуса по Целзий

Снимка: shutterstock

Светът е поел по един катастрофален път на затопляне с 2,7 градуса по Целзий. Това предупреждение отправи ООН днес, шест седмици преди конференцията за климата в Глазгоу, предаде Франс прес.

В доклад, в който се прави оценка на националните ангажименти, поети от 191 страни във връзка с усилията за намаляване на ефекта от глобалното затопляне, се констатира, че светът е поел по един катастрофален път към затопляне с 2,7 процента, заяви днес генералният секретар на ООН Антониу Гутериш.

Споразумението за климата от Париж цели да се ограничи глобалното затопляне под 2 градуса по Целзий в сравнение с прединдустриалната ера, а ако е възможно дори и до 1,5 градуса по Целзий, съобщава БТА. По силата на Парижкото споразумение всяка страна трябваше до края на 2020 г. да ревизира националния си принос за глобалните усилия в тази насока. Но до 30 юли само 113 страни, представляващи по-малко от половината от световните емисии на парникови газове (49 процента), са депозирали своите ревизирани ангажименти.

Съгласно тези нови обещания на тази група от 113 страни, сред които са и САЩ и ЕС, парниковите емисии ще бъдат намалени с 12 процента до 2030 г. спрямо 2010 г. Но този лъч на надеждата не прави картината по-малко мрачна, казва Патрисия Еспиноса, отговаряща по въпросите за климата в ООН.

Като се вземат предвид всички национални планове, било то ревизирани или не, на 191 страни, то резултатът показва, че емисиите ще се увеличат с 16 процента до 2030 г. спрямо 2010 г. А те трябваше да се намалят с 40 процента до 2030 г., за да може затоплянето да е под 1,5 градуса по Целзий, или да се намалят с 25 процента до 2030 г., за да може затоплянето да е 2 градуса по Целзий.

Това увеличение с 16 процента до 2030 г. би могло да доведе до увеличаване на температурите с около 2,7 градуса по Целзий до края на века. А дори и най-незначителното увеличение има драматични последици.

Вниманието е насочено сега към Китай, отговорен за над четвърт от световните емисии на въглероден диоксид. Китайският президент Си Дзинпин обяви преди година, че цели страната му да е постигнала въглероден неутралитет до 2060 г., но преди това ще има пик на емисиите през 2030 г.

Пекин обаче все още не е представил ревизирания си план за национален принос към глобалните усилия за борба с климатичните промени.

Поставете оценка:
Оценка 2.5 от 21 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: