Отидете към основна версия

11 132 34

Остава българското вето за Северна Македония

  • северна македония-
  • българия-
  • ес-
  • членство в ес-
  • скопие-
  • вето-
  • нато-
  • съвет на ес

Страната ни е предложила през последните месеци редица варианти за преодоляване на различията

Снимка: Shutterstock

Няма промяна в позицията на страната ни за започване на преговори със Северна Македония за присъединяване към ЕС на днешното заседание на Съвет „Общи въпроси“, предаде БНР.

Българското вето остава, макар че планираната за днес остра позиция на България, която трябваше да бъде представена на Съвета, не е била изказана заради трагедията на автомагистрала „Струма“, научи „Хоризонт“ от дипломатически източник. Като първо е поднесъл дълбоките съболезнования за инцидента, постоянният ни представител в ЕС Румен Александров е подчертал, че Северна Македония все още не покрива критериите за провеждането на първата междуправителствена конференция.

Той е допълнил, че страната ни е предложила през последните месеци редица варианти за преодоляване на отворените въпроси като гаранции за правата на хората с българско самосъзнание, както и че Северна Македония трябва да поеме конкретни обвързващи ангажименти, част от които да бъдат изпълнени краткосрочно, а останалите да залегнат сред изискванията в бъдещата преговорна рамка. „Докато това не се случи, не може да се очаква напредък“, е казал още Александров. Иначе държавният секретар в министерството на външните работи на Словения Гашпер Довжан изрази за пореден път надеждата на председателството въпросът да бъде решен до приключването му в края на тази година. „Този процес трябва да се развие в положителна спирала“, каза той.

От Министерство на външните работи разпространиха следната информация:

Редовно заседание на Съвета “Общи въпроси“ се състоя днес в Брюксел. Българската делегация беше ръководена от постоянния представител на страната ни към ЕС посланик Румен Александров. В началото на заседанието постоянният представител на България в ЕС започна своето изказване с поднасяне на искрени съболезнования към близките на загиналите граждани на Република Северна Македония при тежкия пътен инцидент днес рано сутринта на автомагистрала “Струма”. “В този труден момент бих искал да изкажа нашето съпричастие към близките на трагично загиналите хора в тази тежка катастрофа. Българските власти полагат всички усилия за изясняване на причините за трагичния инцидент в тясно сътрудничество с нашите колеги от Република Северна Македония”, заяви посланик Румен Александров.

Министрите обсъдиха актуалната ситуация с развитието на пандемията от COVID-19, отношенията с Великобритания, подготовката на декемврийското заседание на Европейския съвет, годишния диалог по върховенството на правото, работната програма на ЕК и политиката на разширяване и процеса на стабилизиране и асоцииране. ЕК и представителите на държавите-членки подчертаха, че продължаващите предизвикателства в борбата с COVID-19 налагат допълнителни усилия за координация на европейско ниво в това число по отношение на сроковете на валидност на COVID-19 сертификатите и отразяването на бустерните дози. Останалите точки от дневния ред на декемврийския съвет са сигурността и отбраната, енергийните цени, кризата на границата с Беларус и сътрудничеството с НАТО.

“България очаква Европейският съвет да проведе задълбочена дискусия по нарастващите цени на енергийните ресурси на базата на докладите на Агенцията за сътрудничество на енергийните регулатори и Европейския орган за ценни книжа и пазари по отношение на ситуацията на пазарите газ, електроенергия и Европейската схема за търговия с емисии, доколкото темата е тясно свързана с подготвящото се ново законодателство на ЕС в областта на климата и енергетиката „Fit for 55“. Необходим е анализ на всички причини, довели до тази ситуация”, отбеляза посланик Румен Александров. Той изрази и подкрепата на България за въвеждането на стратегическия компас и задълбочаване на сътрудничеството на ЕС с НАТО. Съветът обсъди и отношенията с Обединеното кралство, както и прилагането на Протокола за Северна Ирландия. Заместник-председателят на ЕК Марош Шевчович информира министрите за хода на преговорите с Лондон по теми като риболова, Северна Ирландия и Гибралтар. “Ние напълно подкрепяме подхода на Европейската комисия при преговорите с британската страна. ЕС трябва да остане единен и да изпрати ясно послание до нашите партньори, че споразуменията трябва да се спазват, включително по отношение на правата на гражданите на ЕС”, подчерта посланик Александров.

Европейските министри дискутираха и процеса на разширяване, асоцииране и стабилизиране. “Политическата ситуация в страните от Западните Балкани остава изключително сложна и изисква повишено внимание. Отношенията на ЕС с държавите от региона не се изчерпват само и единствено с политиката на разширяване”, заяви ръководителят на българската делегация. Той се спря на европейската перспектива на Албания и Република Северна Македония. “Албания трябва да бъде оценявана на базата на собствените ѝ заслуги и е готова за напредък по пътя към ЕС. За съжаление Република Северна Македония все още не покрива критериите за провеждане на първата междуправителствена конференция”, подчерта посланик Александров. “През последните няколко месеца българската страна предложи редица варианти за преодоляване на отворените въпроси с Република Северна Македония, с оглед гарантиране правата на гражданите с българско самосъзнание и изпълнение на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество. Нашите партньори в РСМ следва да поемат конкретни обвързващи ангажименти, част от които да бъдат изпълнени краткосрочно, а останалите да залегнат сред изискванията в бъдещата преговорна рамка. Докато това не се случи, не може да се очаква постигане на напредък в процеса на разширяване с Република Северна Македония”, заяви посланик Румен Александров.

Поставете оценка:
Оценка 4.7 от 68 гласа.

Свързани новини