Отидете към основна версия

2 491 39

Генерал ще ръководи битката на Германия срещу пандемията

  • германия-
  • коронавирус-
  • ваксина-
  • франческо филуоло-
  • карстен бройер

Става дума за генерал-майор Карстен Бройер, който от 2018 ръководи отдел на Бундесвера, отговарящ за сътрудничеството между армията и гражданските организации

Снимка: DW

По примера на Италия и Португалия: и в Германия генерал ще поеме кризисния щаб за борба срещу пандемията. По време на първата вълна и България заложи на висш военен кадър в битката срещу коронавируса.

Мъж в камуфлажна униформа гледа сериозно в обектива на камерата и говори за "война" и за "часа на истината". Става дума за битката срещу коронавирус, ваксинационната кампания и ограниченията на контактите. Въпросната сцена е от Португалия, но би могла да бъде и от Италия - и в двете страни генерали ръководят кризисния щаб за борба срещу пандемията, отбелязва германският "Ханделсблат".

В Италия генерал Франческо Филуоло, назначен от премиера Марио Драги, междувременно се ползва с легендарна слава сред населението, пише в тази връзка "Тагесцайтунг". Негова заслуга е, че само за няколко месеца ниските нива на имунизациите в Италия се повишиха до 78%, а това нареди страната сред първите четири държави в ЕС по дела на ваксинираните.

В Германия идва "генерал корона"

И Германия сега смята да последва италианския пример. Макар че, както отбелязва "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг", генералите в Германия не се ползват с популярност, нито пък често правят политическа кариера. Според изданието, това правило сега може да намери и успешно изключение. С оглед на растящия брой инфекции и появата на нова вирусна мутация, бъдещето правителство на Германия смята да организира централен антикризисен щаб. "И той ще бъде ръководен от генерал", обяви председателят на либералите и бъдещ финансов министър Кристиан Линднер.

По информации на различни германски медии, става дума за генерал-майор Карстен Бройер, който от 2018 ръководи отдел на Бундесвера, отговарящ за сътрудничеството между армията и гражданските организации. Познавачи на Бундесвера твърдят, че от началото на пандемията досега 56-годишният генерал вече се е отличил с "извънредни заслуги". Списание "Шпигел" го нарича "генерал корона" и твърди, че той е "човек на смелите действия". Бройер има богат опит, включително и от чуждестранни мисии - бил е в Косово и в Афганистан. Званието генерал-майор означава, че Бройер носи на пагона си две звезди. В Бундесвера има 50 мъже и една жена с подобен ранг.

Бъдещият финансов министър Кристиан Линднер смята, че Германия се нуждае от по-добра логистична организация на ваксинационната кампания и настоява за значително намаляване на контактите между хората. Явно генерал Бройер е човекът, който ще се погрижи за това. А той вече е събрал богат опит в борбата срещу пандемията: Бройер отговаряше за участието на военнослужещите, оказващи помощ на здравните служби, имунизационните центрове и старческите домове.

В началото на 2020 министърката на отбраната Анегрет Крамп-Каренбауер създаде специален военен контингент, който да извършва помощни дейности по време на пандемията. Въпросното звено функционираше и през лятото, независимо че тогава броят на инфекциите остана нисък, а мнозина настояваха то да бъде разформировано.

Забележително е, че от близо година друг генерал-майор също е натоварен със специални задачи, свързани с борбата срещу пандемията. 57-годишният лекар от Генералния щаб на Бундесвера Ханс-Улрих Холтерм от март 2020 ръководи създадения тогава отдел "Здравна защита, здравна сигурност, устойчивост" към федералното министерство на здравеопазването. Звеното на Холтерм координира, събира и представя ежедневните данни за развитието на пандемията.

Военният елемент в битката срещу пандемията

Номинирането на генерал-майор Карстен Бройер, който трябва да оглави кризисния щаб за борба срещу коронавируса, несъмнено внася известен военен елемент в битката срещу пандемията. Най-радикално в тази връзка беше може би изявлението на френския президент Макрон, който в средата на март 2020 обяви "Ние сме във война", подготвяйки французите за сурови ограничения. Особено по време на първата вълна от пандемията редица европейски страни, в това число България, Франция и Испания, временно ползваха услугите на висши военни в своите щабове за борба срещу коронавируса.

Поставете оценка:
Оценка 1.1 от 19 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: