7 декември 1941 година. Слънчева и спокойна сутрин на хавайския остров Оаху. Войниците закусват, когато изведнъж адът слиза на земята. “Внезапно навсякъде се разнесе грохот, стъкло се разпръсна по главата и раменете ми. Мислех, че самолет се е разбил и изтичах в хангара”, спомня си ветеранът Ърл Колер. Атаката на японските бомбардировачи идва напълно изненадващо за войниците в американската база. "Не е шега, това е истинска война", повтаря репортерът, който предава по телефона в тези драматични часове. Общо 350 японски самолета извършват атаката срещу Пърл Харбър. За по-малко от два часа са потопени пет бойни кораба, още три са тежко ударени, близо 190 самолета са унищожени. Над 2400 души загиват при нападението.
Повратен момент
Пърл Харбър е повратен момент за САЩ, казва историкът Роб Ситино. “Големите и неутрални Съединени американски щати са въвлечени във войната. Няколко дни по-късно германците и италианците им обявяват война. Убеден съм, че САЩ нямаше да влязат във войната, ако не беше шокът от Пърл Харбър.” Сходно мнение застъпва и историкът Такума Мелбер от университета в Хайделберг. “Пърл Харбър е моментът от Втората световна война, в който двете сцени на войната - Азия и Европа - се сливат”, казва историкът. “Както и в Първата световна война, включването на САЩ в бойните действия е решаващо за изхода от Втората световна война”, добавя той.
Расизъм и омраза срещу азиатците в САЩ
Пърл Харбър променя не само динамиката на военните действия. За азиатското население в САЩ и най-вече за хората, които произхождат от Япония, последиците са драматични. Около 120 000 са изпратени в лагери. Актьорът Джордж Такеи, известен с ролята си в “Стар Трек”, също прекарва три години от живота си в такъв лагер - между 5-ата и 8-ата си годишнина. Расизмът срещу азиатците е жив и до днес. Тази година хиляди американци от азиатски произход излязоха по улиците, за да протестират срещу омразата. Омраза, която според историка Такума Мелбер е наследство от Пърл Харбър и от други войни срещу азиатски страни.
Много от ветераните са на повече от 100 години
Мемориалът на остров Оаху е магнит за туристи. Там посетителите могат да видят и потъналия кораб "Аризона", на който умират над 1000 души. С годините този мемориал става все по-важен за бъдещите поколения. Защото когато бъде издигнат флагът на САЩ и бъде почетена паметта на загиналите преди 80 години, на церемонията ще присъстват и оцелели от атаката. Но това е може би последната кръгла годишнина в присъствието на очевидци: много от тях вече са на повече от 100 години.
Автор: Катарина Вилхелм (АРД)