Отидете към основна версия

984 15

Близо 300 журналисти са по затворите

  • свобода на медиите-
  • журналисти-
  • затвор-
  • репортери-
  • доклад

Само Китай вкара в затвора 50 журналисти

Снимка: Shutterstock

Броят на журналистите по света, които са зад решетките, достигна най-високото си ниво през 2021 г., сочи ново проучване на организацията с нестопанска цел Комитет за защита на журналистите (КЗЖ), предаде “Ройтерс”, съобщи bTV.

В доклада се посочва, че към 1 декември на настоящата година в затвора се намират 293 репортери. Най-малко 24 журналисти са били убити заради работата си, а 18 други са загинали при обстоятелства, които правят твърде трудно да се определи дали са били обект на посегателство заради тяхната работа, констатира КЗЖ. Макар че причините за вкарване на репортери в затвора варират между различните държави, рекордният брой отразява политическите сътресения по света и нарастващата нетърпимост към независимото информиране, подчертава организацията.

"Този рекорден брой отразява две неразривно свързани предизвикателства - правителства по света са решени да контролират и управляват информацията, и са все по-нагли в усилията си да постигнат това", заяви изп. директор на КЗЖ Джоел Саймън. Сред журналистите, които са били убити през 2021 г., са Даниш Сидики, фотограф на „Ройтерс“, който загина при атака на талибаните в Афганистан през юли и Густаво Санчес Кабрера, който беше застрелян в Мексико през юни.

Китай вкара в затвора 50 журналисти - най-много от всички държави, следван от Мианмар (26), където репортери бяха арестувани в рамките на твърдите мерки за ограничаване на недоволството след военния преврат на 1 февруари. На трето място е Египет (25), следван от Виетнам (23) и Беларус (19). За първи път в списъка на КЗЖ са включени журналисти в Хонконг, до чийто арест се е стигнало в резултат на закона за националната сигурност, наложен от Пекин на мегаполиса през 2020 г. Според него всичко, което Пекин смята за подривна дейност, отцепничество, тероризъм или сговор с чужди сили, се наказва, като присъдите може да са и доживотен затвор. Мексико, където журналистите често са обект на посегателства, когато работата им засяга престъпни банди или корумпирани служители, остава най-смъртоносната за журналисти страна в западното полукълбо, отбелязва КЗЖ в доклада си.

Поставете оценка:
Оценка 3 от 3 гласа.

Свързани новини