Главният преговарящ на Европейския съюз (ЕС) в преговорите по ядрената програма на Иран предупреди в петък, че времето за дипломация изтича, съобщи ДПА.
"Нямаме месеци, по-скоро имаме седмици, за да постигнем споразумение", каза Енрике Мора в края на последния кръг от преговори във Виена.
Мора координира непреките преговори между Иран и САЩ, с участието на Германия, Франция, Великобритания, Русия и Китай.
Всички тези държави бяха и страни по знаковото споразумение, което Вашингтон изостави през 2018 г., когато Доналд Тръмп беше президент. Той го нарече "най-лошата сделка някога".
Сделката отмени мащабните икономически санкции срещу Иран в замяна на ограничаване на ядрената му дейност. Санкциите на САЩ бяха наложени отново, след като Тръмп се оттегли и Иран започна постоянно да нарушава неговите условия.
Преговорите за съживяването му при президента Джо Байдън се водят пристъпи и започват от април, с малък публичен напредък.
Според европейските преговарящи през последните няколко дни има "известен технически напредък" в преговорите.
Противно на пакта от 2015 г., Иран в момента произвежда уран, който е почти оръжеен, и изследва ядрени технологии, които имат както мирни, така и военни цели.
Според европейските дипломати разкъсаната сделка за предотвратяване на иранските ядрени оръжия може да стане напълно безполезна само за няколко седмици.
Преговорите бяха подновени в края на ноември след дълга пауза.
Нови ирански преговарящи за президента Ебрахим Раиси, който е на поста от август, дойдоха във Виена и призоваха санкциите да отпаднат, преди да предприемат някакви ядрени стъпки. Другите страни искат едновременни или поетапни стъпки от Вашингтон и Техеран.