Отидете към основна версия

3 454 31

ФАЦ за България: "Скъпа зима в най-бедната страна от ЕС"

  • българия-
  • икономика-
  • газ-
  • кирил петков

Черноморската нация е разкъсвана по въпроса за отношенията с Русия, с която я свързват културни и икономически връзки - включително и почти пълната зависимост, когато става дума за газ и за ядрено гориво

Снимка: БГНЕС

Предизвикателства пред правителството на Кирил Петков: няколко чуждестранни медии пишат за скока на цените на газа в България, за инфлацията и за енергийната зависимост от Русия. Тук обобщаваме основните акценти:

Няколко публикации в чуждестранни медии са посветени на "газовата тема" в България. Под заглавие "Скъпа зима в най-бедната държава от ЕС" добрият познавач на България Михаел Мартенс пише в германския "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг" (ФАЦ), че само за година цените на газа в България са се качили пет пъти.

Растящите цени - ранно бреме за новия кабинет?

"15 години след влизането си в ЕС България без конкуренция е икономически най-слабата държава в Общността, където и средните доходи са най-ниски. Увеличението на цените през последните месеци може да се превърне в ранно бреме за новото коалиционно правителство на министър-председателя Кирил Петков. Всъщност това правителство си беше поставило като най-важна цел борбата срещу безстопанствеността и корупцията. Сега обаче цените на енергията бързо растат, това усилва инфлацията и тези неочаквани предизвикателства изискват цялото внимание на управляващите."

Мартенс смята, че растящите цени на газа отново ще разпалят дебата за енергийния микс в България. "В това отношение вече от години главна тема е идеята за строеж на нова АЕЦ редом с вече съществуващата в Козлодуй край Дунав. Населението и повечето партии в България обичат ядрената енергия, тоест - от идеологическа гледна точка няма какво да попречи на развитието на ядрената енергетика", констатира авторът.

По-нататък в статията си той обяснява на германските читатели проблемите около интерконектора и азерския газ, както и за очакванията на страната от терминала за втечнен газ в Александруполис.

"Но оттам не се очаква бърза помощ за правителството на Петков. Според данните на българската статистическа служба, през миналата година в страната е отбелязан най-високият ръст на цените от повече от десетилетие. Според същите данни инфлацията е била 7 процента. Когато поскъпват основните хранителни продукти или отоплението, много български домакинства бързо го усещат на гърба си. Български сдружения на индустриалците наскоро съобщиха, че за икономиката на страната кризата с цените на енергията е по-заплашителна дори от финансовата криза през 2009 година. Един от съюзите на работодателите предупреди, че могат да се очакват фирмени фалити и верижна реакция. Настоява се за по-високи субсидии за потребителите на ток в индустрията", пише Михаел Мартенс в края на статията си във ФАЦ.

България и отношенията с Русия

Темата за цените на газа в България присъства и в електронното издание "Юрактив". Статията там е озаглавена: "Експерти: нечисти игри на българския газов пазар в полза на Русия". Авторите твърдят, че определени бизнес интереси се опитват да дестабилизират "Булгаргаз". Те цитират Мартин Владимиров, енергиен експерт от Центъра за изследване на демокрацията, с думите, че българската държава нямала интерес да води активен диалог с Азербайджан за промени в дългосрочното споразумение, а вместо това имало опити да се отнеме властта на ръководството на фирмата. В статията става дума и за напреженията около зависимостта на България от руски газ.

За това между другото пише и агенция Блумбърг в обширна публикация за плановете на премиера Кирил Петков. "Черноморската нация е разкъсвана по въпроса за отношенията с Русия, с която я свързват културни и икономически връзки - включително и почти пълната зависимост, когато става дума за газ и за ядрено гориво. Българският президент Румен Радев неколкократно казва, че санкциите срещу Русия заради анексирането на Крим са неефективни, а министърът на отбраната Стефан Янев отхвърли засилено присъствие на НАТО в страната. Петков пък отхвърли думите на Янев като "лично мнение", пише още агенция Блумбърг.

Поставете оценка:
Оценка 2.9 от 8 гласа.

Свързани новини