Отидете към основна версия

3 391 27

Променя ли ваксината срещу COVID-19 менструалния цикъл? Ето какво казват фактите.

  • менструация-
  • жени-
  • коронавирус-
  • факти-
  • ваксина-
  • ваксини-
  • цикъл

Упорит слух гласи, че ваксинацията води до смущения в месечния цикъл при жените

Снимка: Shutterstock

Ново изследване, публикувано в специализираното издание "Obstetrics & Gynecology", потвърждава наличието на феномен, наблюдаван у някои жени след ваксинация срещу коронавируса: месечният цикъл се забавя с около един ден. Като цяло обаче ваксинацията не води до други отражения върху менструацията. Месечният цикъл се забавя само минимално, а продължителността му си остава почти непроменена.

"Много успокоителни резултати"

Основната авторка на изследването, лекарката Алисън Еделман от Университета в Орегон, нарича резултатите „много успокоителни“. Тя се надява, че те ще помогнат за оборването на неверните информации в интернет, в които се твърди, че ваксината водела до силни промени в менструалния цикъл и дори до безплодие. За целите на изследването са проучени данни на 3959 жени на възраст между 18 и 45 години, които не ползват хормонални контрацептиви. От тях 2403 са били ваксинирани - 55% с препарата на BioNTech/Pfizer, 35% с Moderna и 7% с еднократната ваксина на Johnson & Johnson. Останалите 1556 жени са били неваксинирани.

Сравнени са били данните от три последователни менструални цикъла преди ваксинацията с данните от три цикъла след нея. В контролната група на неваксинираните жени са били анализирани данните от шест последователни цикъла. Макар месечният цикъл да протича много индивидуално, общото е, че той продължава средно 5 до 7 дни, като между две менструации обикновено изминават около 21 дни. Важно е да се знае, че продължителността и периодичността на месечния цикъл се променят не само в хода на живота, но и под влиянието на външни фактори като стрес.

Резултатите от изследването показват, че след първата доза ваксина продължителността на месечния цикъл се променя средно с 0,64 дни. След втората доза менструалният цикъл се удължава с 0,79 дни. Ако ваксинацията е била в периода между началото на менструацията и следващата овулация, забавянето в цикъла е най-голямо. При жените, получили двете дози в рамките на един цикъл, се забелязва удължаване с два дни спрямо неваксинираните жени. От медицинска гледна точка подобни минимални промени на менструалния цикъл не са съществени. Световният съюз на гинеколозите разглежда като нормални всички промени в цикъла, които продължават по-малко от осем дни.

Възможната причина

Според авторите на изследването възможна причина за минималната промяна в месечния цикъл след ваксиниране е реакция на имунната система, особено когато тя произвежда т.нар. цитокини. Дали тези незначителни промени се наблюдават и след ваксиниране с други препарати и дали в дългосрочен план менструалният цикъл се връща към обичайния си ритъм - това предстои да бъде проучено през следващите месеци.

Автор: Александър Фройнд

Поставете оценка:
Оценка 1.4 от 21 гласа.

Свързани новини