Отидете към основна версия

1 729 24

Гърците обвиняват Турция в заемане на „все по-агресивна позиция“

  • средиземно море-
  • гърция-
  • турция-
  • агресия

Отново Атина отправи тежки обвинения към Анкара

Снимка: БГНЕС/ EPA

Гръцките власти смятат, че Турция заема все по-агресивна позиция спрямо своя номинален съюзник в НАТО Гърция заради модернизирането на отбранителните ѝ способности и те не смятат, че напрежението ще деескалира скоро, пише гръцкия вестник Kathimerini, цитиран от агенция "Фокус".

Един от начините, по които тази агресия се прояви, беше атаката на турското външно министерство миналата седмица срещу гръцкия президент Катерина Сакеларопулу за това, че нарече клането на понтийските гърци в Североизточна Турция, през 1914-1918 г., като „геноцид“ и за Задължението на Гърция да запази жива паметта за това клане.

„Осигуряването на мир, сигурност и стабилност в Югоизточна Европа и Източното Средиземноморие е крайъгълен камък на нашата национална стратегия“, каза Сакеларопулу пред Kathimerini в отговор на атаките срещу нея и твърденията на турския министър на отбраната, че Гърция незаконно разполага въоръжените си сили на собствените си острови. „Никога не сме изоставяли дипломацията, (проведена) с мисъл за интересите на страната ни и просперитета на по-широкия регион. Ние постоянно търсим сътрудничество с Турция и се стремим към хармонично съжителство и приятелство между двата народа. Но не може да има отстъпление пред неприемливи претенции и агресивни действия“, добави тя.

Анализаторите смятат, че подобряването на способностите на гръцките военновъздушни сили с придобиването на изтребителите Rafale от Франция и надграждането на самолетите F-16 до версията Block 70 Viper, както и придобиването от ВМС на фрегати от клас Belharra и нови корвети стоят зад гнева на Турция. Турският министър на отбраната Хулуси Акар нарече тези ходове провокация, но и „напразно усилие и загуба на ресурси“, а турският президент Реджеп Тайип Ердоган каза на френския си колега Еманюел Макрон, че „гърците нямат финансовите възможности да плащат за оръжейните системи“.

Междувременно Турция се захваща със собствена амбициозна програма за въоръжение, важна част от която са нейните собствени безпилотни летателни апарати (БПЛА), които също иска да продават на други страни. Гръцки служители казват, че Турция не харесва никакви предизвикателства пред нейната заявена цел за регионално надмощие и вярват, че официалните лица в съседната страна ще продължат да засилват реториката си преди президентските и парламентарните избори в Турция, които ще се проведат едновременно през юни 2023 г.

Поставете оценка:
Оценка 4 от 4 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: