Съединените щати и натовските им съюзници отказаха да се поддадат на шантажа на Русия, която поиска гаранции, че държави като Украйна и Грузия никога няма да бъдат приети в НАТО. Западните страни ясно подчертаха на Владимир Путин, че всяка суверенна държава може сама да определи бъдещето си.
Кремъл обяви днес, че има възможност за продължаване на диалога със САЩ, но че изглежда ясно, че основните искания на Русия в областта на сигурността не са били взети предвид, въпреки че Москва не бърза да прави заключения, съобщи агенция „Ройтерс”. Описвайки напрежението в Европа като напомнящо за Студената война, говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че на Москва ще ѝ е необходимо време, за да разгледа отговора на САЩ на мащабните искания на Русия в областта на сигурността.
Той заяви, че е в интерес както на Москва, така и на Вашингтон диалогът да продължи, макар че според него забележките от страна на САЩ и НАТО, че основните искания на Русия са неприемливи, не оставя много място за оптимизъм. „Не можем да кажем, че нашите тревоги са били взети предвид или че е демонстрирана готовност да се отчетат нашите опасения“, каза още Песков. Нюансираната реакция на Кремъл ясно показа, че Русия не отхвърля незабавно отговора на САЩ и НАТО и не затваря вратата на дипломацията.
Русия отрича да планира да нахлуе в Украйна, но казва, че иска да наложи „червени линии”, за да защити собствената си сигурност. Русия струпа хиляди свои войници близо до Украйна в опит да накара НАТО да даде гаранции, че няма да се разширява на изток. В отговор на военно напрежение Москва и западните страни проведоха няколко кръща дипломатически разговори, но без пробив. Държавният секретар на САЩ Антони Блинкън каза, че Вашингтон остава ангажиран с отстояването на политиката на "отворени врати" на НАТО, а Алиансът ясно заяви, че няма да компрометира основните си принципи.