Отидете към основна версия

5 348 38

Министър се закани лошо на руските милиардери

  • олигарси-
  • олигарх-
  • руски милиардери-
  • милиардери-
  • великобритания-
  • русия-
  • кремъл-
  • лондон-
  • пари-
  • путин-
  • украйна-
  • владимир путин

Има много руснаци в близки отношения с Путин, които са добре интегрирани в британския бизнес

Снимка: Shutterstock

Британското правителство заплаши да предприеме действия спрямо свързани с Кремъл олигарси, които са превърнали Лондон в своя игрална площадка, ако президентът на Русия Владимир Путин разпореди инвазия в Украйна.

Десетилетията на слаба регулация и ухажването на руски инвеститори обаче означава, че някои от приближените до Путин олигарси вече са толкова интегрирани в британското общество, че би било трудно да бъдат отстранени от града, наричан от някои "Лондонград." Британският министър на външните работи Лиз Тръс обяви, че законодателни промени относно санкциите биха позволили на правителството да се прицели в по-голям брой отделни лица и компании, които имат връзки с Кремъл.

"Независимо дали подкрепяте агресивните действия на Русия спрямо Украйна или сте от нискостепенна важност за Кремъл, ние ще имаме властта да ви санкционираме," обяви тя. "Нищо не е изключено и няма да има къде да се скриете." На британското правителство обаче няма да му се налага да търси прекалено усилено някои олигарси, пише CNN Business. Заможни руснаци прииждаха към Лондон в последните три десетилетия, след като получаваха достъп до Обединеното кралство чрез визи за инвеститори. Слабите регулации, доходоносните инвестиционни възможности и правната система, която може да бъде използвана за уреждане на спорове, помагаха за привличането на олигарси.

"Има много руснаци в много близки отношения с Путин, които са добре интегрирани в британския бизнес и в социалния живот и са приемани заради своето богатство," се казва в парламентарен доклад от 2020 г., в който Лондон е описан като "пералня" за мръсни пари, предаде Блиц. "Великобритания приветстваше руските пари и почти не се задаваха въпроси за произхода на тези значителни богатства." Руското правителство, което струпа над 100 000 военни по границата с Украйна, докато в същото време отрича да има планове за нахлуване в страната, описа заплахата от страна на Великобритания за нови санкции, като "изключително притеснителна."

"Това е причина за сериозни притеснения за международни финансови структури и бизнес," заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков тази седмица. "Това е една открита атака срещу бизнеса." Много руски олигарси натрупаха богатството си, когато държавни компании бяха приватизирани в хаоса, последвал разпадането на Съветския съюз. В Лондон те намериха армия от адвокати, готови да им помагат да инвестират в британски компании и имоти, твърдят анализатори. Парите са трудни за проследяване, но прането на пари струва на Обединеното кралство над 100 млрд. паунда (135 млрд. долара) годишно, според National Economic Crime Centre. От Transparency International са установили имоти във Великобритания на стойност на 1 млрд. паунда (1.35 млрд. долара), които са купени с подозрителни средства с произход от Русия. Въпреки това правителството може да изпита затруднения със замразяването на богатството, контролирано от олигарсите, защото правилата във Великобритания позволяват използването на кухи компании за прикриването на собствеността на имоти и други активи. Една по-ефективна стратегия би била лишаването на въпросните руснаци от техните визи, смята Тайлър Кустра, асистент-преподавател по политика и международни отношения в Нотингамския университет.

"Тези олигарси и високопоставени лица в Русия не искат да прекарват цялото си време в Москва," казва той. "Те обичат да летят до Хийтроу и да се наслаждават на живота в своите градски къщи в Белгравия, Челси и Кенсингтън, както и да пазаруват в Harrods." "Ако им отнемем визите, това би било много по-плашещо за тях," допълва Кустра. Британското правителство има и други инструменти на разположение. От 2018 г. със специален закон правителството може да проверява отделни хора за произхода на парите, с които е закупен даден актив. Ако този произход не може да бъде обяснен, активът може да бъде конфискуван. Този инструмент обаче се използва много рядко. В периода между 2018 и юни 2021 г. са заведени само четири подобни случая. Кустра смята, че Обединеното кралство може да помогне за възпирането на евентуална руска инвазия в Украйна, като вземе на прицел олигарсите в страната и координира реакцията си с ЕС и САЩ, което има потенциална да направи руските банки "радиоактивни."

Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 22 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: