Отидете към основна версия

2 783 16

От България до Германия: как атомната енергия разделя ЕС

  • атомна енергетика-
  • аец-
  • ес-
  • германия-
  • българия-
  • атомни централи-
  • зелена енергия-
  • въглища-
  • ток

Екологична ли е атомната енергия? В ЕС спорът не стихва.

Снимка: Shutterstock

Разгорещеният дебат около Регламента за таксономията на ЕС (бел. ред. насочване на частните инвестиции към дейностите, които са нужни за постигане на климатична неутралност) показа колко разединена е Европа по въпроса за ядрената енергия. Част от страните отхвърлят атомната енергия, други - най-вече в Източна Европа - държат на този енергиен източник с нулеви въглеродни емисии и дори планират да разширят капацитетите си, за да постигнат строгите климатични цели на ЕС. В момента в 14 страни членки на Общността работят ядрени централи, а Полша трябва да стане 15-ата - страната планира до 2026 година да започне строителството на първия се ядрен реактор. До 2043 трябва да бъдат изградени пет други.

Каква е ситуацията в различните страни?

В целия ЕС в момента работят общо 105 атомни електроцентрали, половината от които, и по-точно 57, се намират във Франция. Това е страната в ЕС, която залага най-силно на ядрената енергия - 70% от произвежданата във Франция енергия се добива в АЕЦ. Висок е делът на ядрената енергия и в Словакия - там 53 процента от електроенергията идват от атомни електроцентрали.

В Унгария, България, Словения и Чехия ядрената енергия също играе важна роля с дял от над 30 на сто от общото производство на електроенергия. Дори в една Швеция атомната енергия е важен енергиен източник заедно с ВЕЦ-овете: около 30 на сто от произвежданата в скандинавската държава електроенергия идва от атомните електроцентрали в Рингхалс, Форсмарк и Окарсхамн. По-различна е картината в Германия, където междувременно делът на атомната енергия в общия енергиен микс на страната е спаднал до 11 процента. За сравнение - в началото на новото хилядолетие той все още беше около 30 процента. А той ще продължи да намалява, тъй като в края на тази година предстои да бъдат окончателно спрени и последните три работещи атомни електроцентрали.

Консумацията на ток от ядрени инсталации спада

В момента атомната енергия съставлява 25% от общото количество произвеждано електричество в страните от ЕС. През последните години постоянно намалява консумацията на ток, произвеждан по ядрен способ. С езика на цифрите: потреблението на ядрена енергия в ЕС е спаднало от 917 тераватчаса през 2005 година на 688 тераватчаса сега. В целия свят 31 страни произвеждат ядрена енергия. В тях работят общо 443 ядрени инсталации, по данни на МААЕ. Тези мощности покриват около 10 процента от енергийните нужди на света. Най-голям производител на ядрена енергия са САЩ с 94 реактора, следвани от Франция и Китай.

Поставете оценка:
Оценка 2.7 от 7 гласа.

Свързани новини