Отидете към основна версия

6 900 182

Пентагонът: Изправени сме пред епична ядрена заплаха от Китай и Русия

  • сащ-
  • русия-
  • ядрено оръжие-
  • пентагон

САЩ са в разгара на опити за разработване на множество нови програми, включително наземно стратегическо възпиране, далекобойно оръжие за противодействие, бомбардировач B-21, подводници от клас Колумбия и нова ядрена мрежа за командване

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Съединените щати трябва да се борят едновременно с две равни ядрени сили за първи път, тъй като Китай и Русия продължават да увеличават и модернизират ядрените си арсенали, според генерал-майор Фердинанд Стос, директор на плановете и политиката в STRATCOM, Стратегическото командване на Съединените щати, пише Air Force Magazine.

САЩ трябва да модернизират изцяло ядрената си стратегия, предупреди висшият генерал от стратегическото командване.

Генерал-майор Стос направи своето предупреждение на срещата за ядрено възпиране през 2022 г. Говорейки пред публика от представители на индустрията, академици и други, Стос нарисува картина на стратегическа среда, която по някакъв начин надхвърля дори това, с което са се сблъскали САЩ по време на Студената война.

"Мисля, че можем да се съгласим, че Съединените щати, нашите съюзници, нашите партньори - не сме се сблъсквали с този тип заплаха от повече от 30 години. И все пак не само заплаха. Както споменах по-рано, това е първият път, когато имаме тристранна ядрена динамика. И ние не сме се занимавали с такова нещо. Това е епично. И не мисля, че сме се справили напълно с всички последствия, които ще има докато вървим към бъдещето, но абсолютно трябва да го направим."

По думите му от десетилетия САЩ са въвлечени в конфликти, в които успяват да контролират нивото на насилие. Сега обаче това се промени.

"Днес и Русия, и Китай имат способността едностранно да ескалират всяко ниво на насилие, навсякъде, във всяко географско местоположение... и да го правят в момент по техен избор", каза Стос.

От двете, Русия е по-голямата краткосрочна заплаха, каза Стос, тъй като разработва "нови оръжия" със страхотна разрушителна способност, но съмнителна безопасност".

Руснаците изграждат "всичко ... хиперзвукови противокорабни такети до своите междуконтинентални крилати ракети с ядрено задвижване Skyfall", каза Стос. "Чувал съм мнението на други, те го наричат ​​"летящ Чернобил". И не е далеч от истината, с тяхната безопасност или липсата на такава, с тази способност."

Междувременно Китай изгражда собствените си способности по начин, който Стос нарече "спиращ дъха", повтаряйки думите на неговия шеф, командир на стратегическото командване на САЩ адм. Чарлз "Час" А. Ричард.

През лятото и есента на 2021 г. сателитните снимки разкриха, че китайците строят стотици ракетни силози, а доклад на Пентагона за китайската военна мощ предполага, че Китай може да притежава 1000 ядрени оръжия до 2030 г., повтори редица Стос.

""Защо правят този стратегически пробив?" Е, ние не знаем точно. Те са много непрозрачни по отношение на това, което правят с ядрените с способности и винаги са били", каза Стос. "Но, знаете ли, може би това е само още една тухла, която трябва да се постави в стената, за да се закрепи способността им да играят много по-смела роля в региона и по света, и те смятат, че имат нужда от тази ядрена основа".

Това, което е важно да запомните, добави Стос, е, че този вид растеж не се случва случайно или без сериозно планиране и инвестиции.

"Разбира се, за да имат този тип пробив и възможностите, които показват онлайн, биха им отнели години, за да планират, да развият и след това действително да изградят", каза Стос.

Пентагонът, от друга страна, е в разгара на опити за разработване на множество нови програми, включително наземно стратегическо възпиране, далекобойно оръжие за противодействие, бомбардировач B-21, подводници от клас Колумбия и нова ядрена мрежа за командване, контрол и комуникации (NC3).

Поставете оценка:
Оценка 2.4 от 45 гласа.

Свързани новини