Руският президент Владимир Путин посочи във вторник след срещата си в Москва с германския канцлер Олаф Шолц, че газопроводът "Северен поток 2", който очаква регулаторно разрешение, е чисто търговски проект, който ще засили енергийната сигурност на Европа.
Путин също така повтори, че Русия е готова да продължи износа на газ за Европа през Украйна след 2024 г., когато изтече сегашното споразумение за транзит.
Той отбеляза, че "Северен поток 2" е технически готов да започне доставката на газ, като добави, че страната му ще продължи да доставя на Германия газ на дългосрочни цени.
Коментирайки въпроса за сертифицирането на газопровода "Северен поток 2", Шолц подчерта, че "ние сме ангажирани да осигурим" транзита на газ през Украйна.
Путин посочи, че Русия и Германия са "в много близки отношения" и определи диалога си с немския канцлер Шолц като "много полезен и смислен". Според него Шолц е настроен да продължи да развива взаимноизгодното и прагматично сътрудничество между Германия и Русия.
След края на разговорите си с немския канцлер Шолц, Путин също така каза, че Русия е готова да продължи диалога със Запада по отношение на ракетите и по други въпроси на сигурността.
"Ние не искаме война в Европа и затова правим предложения за сигурност", отбеляза руският президент.
От своя страна германският канцлер Олаф Шолц приветства изтеглянето на някои руски военни части, намиращи се в близост до Украйна, добавяйки, че дипломатическите възможности за избягване на войната не са изчерпани.
"Дипломатическите възможности далеч не са изчерпани", каза Шолц на пресконференцията с руския президент Путин. "Това, което чуваме сега, че някои войски са били изтеглени, е добър знак, надяваме се, че ще последват още“, каза той.
"Трябва да е възможно да се намери решение. Колкото и трудна и сериозна да изглежда ситуацията, аз отказвам да я определя като безнадеждна", каза той.
"Спешно е необходима деескалация", посочи той и добави: "Путин и аз сме съгласни, че Нормандският формат е важен за решаването на конфликта".
Според германския канцлер "траен мир" в Европа е възможен само с участието на Русия.
Той също така подчерта, че разширяването на изток на Организацията на Северноатлантическия договор (НАТО) в момента "не е на дневен ред".