В момента се намираме в период на пълномащабна психологическа война. Това е война на пропагандни клишета за взимане на психологическо предимство, преди изобщо да се е случило каквото и да е събитие на терен. Това каза политологът Георги Киряков в предаването "Светът е бизнес" на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Ивайло Лаков. "В тази психологическа война САЩ имат огромно медийно предимство, защото обработват не просто общественото мнение на европейците и украинците, а обработват световното обществено мнение. Там са много по-силни и точно там е ключът към това накъде ще се развие ситуацията".
Американските висши представители създават усещане, че войната е неизбежна, въпреки че също казват, че не се знае дали има издадена заповед за нападение, докато френският президент Макрон, британските и украинските представители казват, че тази война не е неизбежна. "Русия губи и в двата случая - и ако нападне случайно Украйна, завладее някакви територии и смени управлението, САЩ ще каже: "видяхте ли, ние бяхме прави", а ако не нападне ще кажат: "заради нашите усилия Русия се отказа от нападение", но тя сама се постави в тази ситуация".
САЩ ще излезе победител в тази психологическа война, каквото и да се случи и това. Може би това не е добре преценено от Русия, каза Киряков. "Русия има може би един единствен ясно изразен съюзник и това е Китай. На срещата в Пекин стана ясно, че Китай ще подкрепи Русия в нейните действия, независимо какви ще бъдат и какъв ще е резултатът от тях". "Съединените щати успяха не просто да обградят Русия откъм Европа, а с това изявление на Г-7 се въвлича целият свят в психологическия натиск срещу Русия, но във всички случаи Русия ще бъде губещ". "САЩ покрай тази криза успяха да укрепят позициите си на Стария континент, да обединят Европа, а тя бе силно разделена по темата Русия".
Украинците за пръв път започнаха да проявяват собствена инициатива. Започнаха да разбират, че когато става въпрос за конфликта НАТО - Русия, става дума за Украйна. Рискът бе, че Украйна ще бъде разменна монета в тези взаимоотношения и проблемът на Украйна бе, че нямаше думата в тази ситуация и дори и сега тя подхожда "много плахо", каза политологът. Съмнявам се, че Русия ще откликне на искането на Украйна за среща, защото тя не признава легитимността на управлението на страната, а освен това "й трябва замразен конфликт, какъвто е Донбас", категоричен бе Киряков. Относно посещението на българската делегация в САЩ гостът каза, че това е редовно посещение, което цели "сверяване на часовниците" за политиките, които България смята да лансира по отношение на Балканите, Русия и Европа. "Обсъждат се много широки кръг от теми".
Управляващата четирипартийна коалиция ще стои стабилно на политическата сцена до тогава, докато има заплаха и възможност ГЕРБ да се върне като солиден политически субект във властта, каза политологът. "Ако отпадне тази заплаха, тази коалиция няма да има дълъг живот". "Тази година със сигурност няма вариант коалицията да се разпадне, освен ако не се случи много сериозен катаклизъм". За скандалите, свързани с газа, Киряков каза, че България е една от най-зависимите от руски газ държави. Това е достатъчно и интересите са огромни, за да виждаме битки под повърхността, каквито има сега. Едната хипотеза за промените е, че не се сменя механизма за газовите доставки, а се иска да се върне един стар механизъм за въвеждане на посредник, а другата е, че правителството иска самостоятелно да се споразумее с руския монополист "Газпром".