Американското правителство определя като фалшива информация обявеното от Москва частично изтегляне на руски войски от границата с Украйна. Смята се дори, че военното присъствие е разширено. В последните дни Русия била изпратила още 7000 войници в близост до украинската граница, твърди високопоставен служител на Белия дом във Вашингтон.
"Русия може да инсценира събития"
Сведенията на американското правителство междувременно показват, че заявлението на Русия за частично изтегляне не отговаря на истината. "Русия казва, че иска да бъде намерено дипломатическо решение, но нейните действия показват точно обратното", каза служителят на брифинг в Белия дом. Москва "предлага разговори и твърди, че цели деескалация", но "тайно се мобилизира за война", допълни още правителственият представител, чието име не се назовава от съображения за сигурност. Заявено бе още, че има информации, съгласно които Русия "всеки момент" може да инсценира събития, които да използва като претекст, за да нападне Украйна. Може да има и още фалшиви информации, включително неверни твърдения, че САЩ и Украйна използват биологични или химически оръжия, посочи още служителят.
Над 150 000 руски войници?
Във вторник Москва обяви, че започва да изтегля част от войските си от украинската граница. Въпреки това американският президент Джо Байдън предупреди, че е възможно руско нахлуване в съседната държава. На границата междувременно били базирани над 150 000 руски войници. Сходно изявление направи и генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг. До момента той не забелязвал признаци за изтегляне на руските части. "Точно обратното - Русия изглежда разширява военното си присъствие".
Шефът на британското военно разузнаване също упреква Русия, че увеличава броя на войските си на границата с Украйна. "Не разполагаме с доказателства, че Русия е изтеглила свои части от границата. В противоречие с нейните твърдения Русия продължава да увеличава военната си мощ близо до Украйна", каза генерал-лейтенант Джим Хокенхъл. Имало сведения за допълнителни бронирани автомобили и хеликоптери, придвижващи се по границата с Украйна, както и за наличието на полеви лазарет. Украинският президент Зеленски също отхвърли руските твърдения за частично изтегляне на войските. "Не вярваме на това, което чуваме, а на това, което виждаме. До момента няма потвърждение за изтеглянето на войски." Почти същите думи изрече и американският държавен секретар Антъни Блинкен: "Това, което казва Русия, е едно. Това, което Русия прави, е друго".
"Русия може да нанесе на Украйна точкови удари"
Естонското разузнаване публикува карта на обектите на територията на Украйна, които в случай на навлизане Русия би атакувала най-напред. Предполага се, че нападението може да включва и ракетен обстрел.
Точковите удари биха били предназначени за заемането на „ключови позиции" в Украйна, но мащабната окупация е малко вероятна, смятат в Департамента на външното разузнаване на Естония. „Според нашите преценки гъсто населените градове ще се избягват, тъй като за контрола над тях ще бъде необходимо голямо количество войски", каза шефът на ведомството Мики Маран. Най-вероятно на първо място биха били атакувани инфраструктурни обекти, „чието разрушение може да попречи на управлението, възстановяването и снабдяването на въоръжените сили и на електроснабдяването на Украйна".
Ако руската агресия в Украйна се увенчае с успех, Кремъл ще може да засили натиска спрямо балтийските страни в следващите години, добави ръководителят на естонското разузнаване, подчертавайки, че „заплахата от война е станала главен политически инструмент за Путин".