Отидете към основна версия

51 400 114

Най-страшната мярка срещу Русия, ако нахлуе в Украйна

  • санкции-
  • русия-
  • сащ-
  • банки-
  • пари-
  • икономически санкции-
  • долар-
  • руска рубла-
  • украйна-
  • нато-
  • европа-
  • путин-
  • владимир путин-
  • джо байдън-
  • вашингтон-
  • икономика

Банковите санкции са най-въздействащата мярка, която САЩ могат да приложат

Снимка: Shutterstock

Според руски мениджъри, банкери и бивши високопоставени служители на САЩ, които са се произнасяли по въпроса за санкциите, най-мощната мярка срещу Русия, ако тя нахлуе в Украйна, ще бъдат американските санкции, които ще откъснат руските държавни банки от долара, пише Reuters, предаде Bloomberg TV Bulgaria.

Съединените щати предупредиха, че Русия може да нахлуе още тази седмица. Москва отрича да има такива планове, но твърди, че Западът трябва да се отнесе сериозно към опасенията ѝ относно разширяването на НАТО. Според американски и европейски служители Вашингтон и съюзниците му в Европа довършват обширен пакет от санкции, ако Русия започне инвазия. Пакетът на САЩ ще разшири забраната за износ на технологии, като включи всички стоки, произведени с американски компоненти или софтуер, както и ще предложи санкции срещу конкретни руски милиардери. Експерти по санкциите обаче твърдят, че повече от всяка друга мярка агресивните действия срещу държавните банки на Русия ще засегнат най-силно нейната икономика.

"Банковите санкции са най-въздействащата мярка, която САЩ могат да приложат в краткосрочен план", казва Брайън О'Тул, бивш старши съветник на директора на Службата за контрол на чуждестранните активи или OFAC в Министерството на финансите на САЩ, която разработва и управлява прилагането на санкциите. Предложените санкции срещу руските банки ще им забранят да извършват каквито и да било транзакции в щатски долари, като по същество ще замразят всички деноминирани в долари активи или пасиви, притежавани от банките в страната и чужбина. В сряда руският министър на финансите Антон Силуанов заяви, че санкциите срещу руските банки ще бъдат "неприятни" и ще доведат до рязко повишаване на волатилността, но заяви, че държавата ще се погрижи всички депозити в банките и всички транзакции, включително в чуждестранна валута, да бъдат обезпечени. Според него богатите резерви на Русия в твърда валута, които в момента възлизат на 635 млрд. долара, биха помогнали да се противодейства на потенциалния удар.

Запитан за възможните санкции срещу руските държавни банки, говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви пред Reuters, че Русия се "подготвя за непредсказуеми действия" от страна на САЩ, "като се предпазва от всякакви рискове".

"Можем да останем с впечатлението, че целият този информационен шум и всички тези твърдения, че Русия се готви да нападне Украйна, се правят, за да се изолира още повече Русия и да се създаде причина за налагане на допълнителни санкции - и затова се говори за тези адски санкции", каза той.

Елина Рибакова, заместник-главен икономист в Института за международни финанси във Вашингтон, заяви, че въпреки че Русия разполага с достатъчно резерви, потенциалните мерки "могат да предизвикат масово изтегляне на депозити. Това определено ще окаже силно въздействие върху вътрешната финансова система. Това ще повиши риска от финансова нестабилност, включително разширяване на спредовете и разпродажба на рублата". Санкциите на САЩ далеч надхвърлят правомощията на която и да е друга юрисдикция, тъй като Белият дом потенциално може да наложи вторични санкции на всички чуждестранни банки, които продължават да работят с тези институции, казват О'Тул и Том Кийтинг, експерт по финанси и сигурност в базирания в Лондон мозъчен тръст Royal United Services Institute. Белият дом не отговори на исканията за коментар относно вторичните санкции.

Акциите на банковия гигант Сбербанк и на по-малкия му конкурент ВТБ се понижиха през изминалата седмица заради перспективата за санкции, въпреки че възстановиха част от загубите си, след като във вторник Русия съобщи, че някои войски, разположени близо до границите с Украйна, се връщат в базата след приключване на ученията. Сбербанк държи почти половината от руските депозити в размер на 21 трилиона рубли и заедно с държавните кредитори ВТБ, Газпромбанк и Росселхозбанк представлява близо 60% от банковите активи на страната.

Тежки последствия

Сбербанк, VTB и Руската централна банка отказаха коментар. Газпромбанк и Росселхозбанк не са отговорили на запитванията за коментар. "Изтеглянето на Сбербанк би имало огромни последици", добави О'Тул. Характерът на санкциите вероятно ще зависи от мащаба на руската инвазия. Ако руската инвазия се ограничи до нахлуване в контролирания от бунтовниците регион Донбас в Източна Украйна например, това може да означава, че Съединените щати ще се насочат към руските държавни банки поетапно, за да осигурят допълнително възпиране, като евентуално оставят Сбербанк на последно място, каза Даниел Фрид, бивш координатор на Държавния департамент за политиката на санкции в администрацията на Обама.

Но "ако Кремъл навлезе в големи мащаби, ние също бихме могли да навлезем с тежки мерки", каза Фрид. Санкциите срещу банките ще имат за цел отчасти да принудят руската централна банка да посегне към резервите си в твърда валута, за да подпомогне банките и да ги задържи на повърхността, казаха О'Тул и Фрид. Централната банка отказа да коментира резервите в твърда валута и санкциите. Русия разполага с някои защитни механизми, за да се противопостави на водената от САЩ атака срещу финансовата си стабилност. Резервите в твърда валута, високите цени на петрола и ниското съотношение на дълга към БВП от 18% през 2021 г. я поставят в добра позиция да издържи на по-нататъшно затягане на съществуващите санкции, каза Крис Уийфър, директор на MacroAdvisory, базирана в Москва консултантска компания.

Освен това руските държавни банки ограничиха експозицията си към западните пазари, когато САЩ и ЕС наложиха ограничени санкции на ВТБ и Сбербанк в отговор на анексирането на Крим от Русия през 2014 г., което ограничи способността им да набират дълг.

Днес предложените санкции за държавните банки ще включват система от дерогации, лицензи и ликвидационни периоди, за да се гарантира, че плащанията по деноминирани в долари стокови договори и плащания по дългове могат да бъдат извършени, заявиха експертите по санкциите. Руските официални лица до голяма степен се съсредоточиха върху заплахите за отрязване на Русия от системата за финансови разплащания SWIFT в случай на война. Миналата седмица обаче американски и европейски представители заявиха, че тази мярка вече не е на дневен ред поради опасенията на европейските кредитори, че това може да означава, че милиарди долари от неизплатени заеми, които те имат в Русия, няма да бъдат изплатени.

Доларът е ключов

Главният изпълнителен директор на Сбербанк Герман Греф по-рано отхвърли съобщенията, че санкциите на САЩ могат да попречат на Москва да конвертира рубли в долари, с мотива, че според него това е "невъзможно да се изпълни". Двама високопоставени руски банкери, интервюирани от Reuters, заявиха, че очакват всяка банка, която е обект на санкциите, да избегне най-лошото въздействие, като конвертира доларовите си авоари в евро. Бивши високопоставени служители на САЩ, отговарящи за санкциите, обаче заявиха, че тази увереност не е оправдана, тъй като доларите все пак ще трябва да преминат през американска клирингова банка, за да бъдат конвертирани.

"Всичко, което е деноминирано в долари, трябва да премине през клирингова банка в САЩ и щом това стане, то е блокирано", каза О'Тул. По думите му тези санкции могат да доведат и до замразяване на доларови сметки, държани в чужбина от руските държавни банки в кореспондентски сметки, създадени да обработват средства от името на друга банка. Игор Юргенс, вицепрезидент на Руския съюз на индустриалците и предприемачите, мощна лобистка група на руския бизнес, заяви пред Reuters, че руската централна банка работи по програма за кореспондентски сметки с Китай, чрез които да се конвертират парични средства, което може да помогне за смекчаване на въздействието на санкциите.

"Ще бъде трудно, но нищо няма да се срине", каза той. Руските власти "проведоха технологични стрес тестове и смятат, че ще се справят за известно време". Сергей Алексашенко, бивш заместник-председател на руската централна банка, който сега живее в изгнание в САЩ, заяви, че според него заплахите на Запада за санкции не са нищо повече от ескалираща виртуална или информационна война между Русия и Запада.

В това противопоставяне "оръжието на Путин е движението на танкове, а на Запада - говоренето за санкции. Всичко това е част от една голяма игра", каза той. Но един от 50-те най-големи руски милиардери, интервюиран от Reuters, предупреди, че политическите маневри между Москва и Вашингтон могат да завършат с конфликт и икономически репресии. "Всички играят една виртуална игра... Но впоследствие всички тези виртуални събития могат да се превърнат във факти от живота." "Санкциите ще доведат до сериозни икономически последици", каза той.

Поставете оценка:
Оценка 2.6 от 84 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания