Отидете към основна версия

2 239 17

Как имамите и пасторите могат да намалят раждаемостта в Африка

  • сахара-
  • африка

Според изследване три четвърти от всички хора, живеещи в Западна Африка, се вслушват в гласа на религиозните представители, когато става дума за въпроси, свързани с предпазването от бременност и броя на децата

Снимка: DW

Населението на Африка расте неудържимо: южно от Сахара всяка година се раждат 36 милиона деца. За много африканци предпазните средства и семейното планиране са табу. Имамите и пасторите биха могли да променят това.

В Африка, южно от пустината Сахара, всяка година се раждат близо 36 милиона деца. Континентът е сред регионите с най-бързо растящо население в света. До 2050 населението може да се удвои и да достигне 2,5 милиарда души.

Учените предупреждават за драматични последици, ако тези прогнози се сбъднат, защото ресурсите от вода, обработваема земя, училища, болници и работни места и сега не достигат. А бедността ще се засили още повече.

Ролята на религиозните организации

Дали е възможно свещениците и имамите да помогнат, за да се предотврати подобен сценарий? "Религиозните организации играят ключова роля за ограничаването на прираста на населението в Западна Африка, защото биха могли да задвижат нужния културен обрат, а и да го форсират", казва Катерина Хинц от берлинския Институт по проблемите на населението и развитието.

Според изследване на института, три четвърти от всички хора, живеещи в Западна Африка, се вслушват в гласа на религиозните представители, когато става дума за въпроси, свързани с предпазването от бременност и броя на децата.

Затова учените смятат, че те биха могли да играят важна роля в семейното планиране и да разясняват по-активно необходимостта от различни предпазни средства.

"Религиозните организации имат близък контакт с хората и по друга причина - тъкмо те са тези, които предоставят между 30% и 70% от всички здравни услуги в развиващите се страни и особено в Африка. Ако религиозните организации не предоставят консултации по семейно планиране, много от хората по тези места няма изобщо да имат никакъв достъп до подобно нещо, защото такива консултации не се предлагат другаде", казва Петер Мунене от "Faith to Action Network" със седалище в Найроби, Кения.

Проблемът е в това, че множество религиозни организации са противници на модерните средства за контролиране и ограничаване на раждаемостта. На сайта на организацията "Национална католическа здравна служба" в Гана например пише следното: "Предпазването от бременност е грешно, защото то съзнателно нарушава божествения план за развитието на човечеството, който често бива наричан природен закон".

Според студия на американския институт "Пю рисърч" от 2013 година, Африка е сред континентите с особено критично отношение към контрола над раждаемостта. В Нигерия и Гана над половината от всички анкетирани тогава са отговорили, че е грешно да се ползват контрацептиви.

"Казваме на младоженците, че трябва да изхранват децата си"

Андре Гюе, католически епископ от Сенегал също подчертава, че контрацептивите са табу за църквата. Въпреки това Католическата църква в Сенегал отдавна се ангажира със семейно планиране: "При подготовката на всяка сватба казваме на родителите, че имат задължение да се грижат за прехраната на своите деца. Казваме им също, че броят на техните деца трябва да отговаря на средствата, с които те разполагат за живот", казва Гюе.

"Много религиозни организации имат различни разбирания относно употребата на предпазни средства и семейното планиране. Това е истинско предизвикателство", казва Петер Мунене от "Faith to Action Network". Все пак има и положителни развития. "Някои от имамите в Кения вече подкрепят концепцията за семейно планиране и дори я проповядват в джамиите", казва той.

Учените пледират за това подобни примери да се множат и да се работи по-активно с имамите и свещениците, за да се развенчават всевъзможни митове и недоразумения относно концепциите за семейно планиране. Те предлагат властите и религиозните организации да разработят съвместни проекти за семейно планиране.

Поставете оценка:
Оценка 5 от 2 гласа.

Свързани новини