Отидете към основна версия

1 653 27

Рим намекна, че би подкрепил ембаргото за руския газ

  • газпром-
  • газ-
  • русия-
  • италия-
  • марио драги

Италия е силно зависима от руския газ, като внася 95 % от потребявания от нея газ, от който около 40 % идва от Руската федерация

Снимка: shutterstock

Италия ще "следва решенията на Европейския съюз" относно новите санкции срещу Русия, включително евентуално ембарго за руския газ, заяви министър-председателят Марио Драги.

Нарастващият брой "кланета" в Украйна "ни подтиква да приемем още по-строги санкции", заяви пред репортери след заседание на правителството в сряда италианският премиер, цитиран от АП.

Всички съюзнически държави се чудят какво може да се направи, за да се спре Русия... Ние следим какво ще реши Европейският съюз.

Ако ни предложат газово ембарго, ще последваме ЕС по този път, искаме най-ефективния инструмент за постигане на мир, коментира Драги.

Макар че газовото ембарго "не е възможност, която се обсъжда в момента", ситуацията "непрекъснато се развива", добави Драги.

Италия е силно зависима от руския газ, като внася 95 % от потребявания от нея газ, от който около 40 % идва от Русия.

"Днес газовото ембарго все още не е обсъждано, но е на масата", каза Драги.

Ембаргото за руския газ е предмет на ожесточени дискусии в ЕС вече от седмици. Полша е най-категоричният застъпник на твърдата линия: Варшава настоява за незабавно прекъсване на вноса на газ, петрол и въглища от Русия.

Но засега в ЕС няма дори мнозинство за частично санкциониране на руския енергиен сектор, отбелязва за "Дойче веле" политологър Аника Хедеберг.

Петролът е стока, която може да се купува свободно на световния пазар. Следователно петролното ембарго трябваше да бъде на дневен ред още от първия ден. Не е за вярване, че това все още не е договорено.

Същото се отнася и за въглищата, които също могат да се търгуват свободно. С газа е малко по-трудно. Зависимостта на Германия се усложнява от факта, че тя не може да обърне гръб на руския газ, защото го получава по тръбопровод.

Налагането на газово ембарго би засегнало особено силно Германия, Унгария, Австрия и Италия. Заедно с Нидерландия, която също внася много петрол от Русия, те са сред страните, които се противопоставят на строгите санкции в енергийния сектор.

Литва, Латвия и Естония се отказаха от руския газ изцяло.

Поляците са готови да платят тази цена. Техният внос на газ и петрол е нисък в сравнение с този на Германия, но пък внасят много въглища от Русия, припомня "Дойче веле".

Поставете оценка:
Оценка 2.7 от 22 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: