Отидете към основна версия

2 198 43

Пустош, разрушения, масови гробове: така изглеждат Гостомел и Буча днес

  • буча-
  • украйна-
  • русия-
  • гостомел-
  • трупове-
  • цивилни жертви-
  • война-
  • военни престъпления-
  • гробове

Зловеща пустош, разруха и масови гробове: това оставиха руските войници в Гостомел и Буча

Снимка: БГНЕС/ EPA

Всичко изглежда изключително мрачно: улиците на Гостомел, които някога бяха изпълнени с уют, сега са съвършено пусти. Контрастът не биха могъл да е по-голям: дърветата вече цъфтят, птичките пеят - на фона на скърцащите изпочупени електрически стълбове по улиците и лая на кучетата, останали без стопани. По асфалта лежат скъсани жици и части от разбити огради. Под краката постоянно хрущят счупени стъкла.

Навсякъде се виждат изгорели къщи, гаражи и автомобили. Много от сградите са пететажни - сега повечето са останали без покрив. Прозорци също няма - рухнали са от взривовете и изстрелите. На един от останалите неразрушени балкони виси простряно пране, което очевидно е изоставено набързо при руските атаки. През цялото време, което прекарахме в Гостомел, видяхме само един мъж и една жена на средна възраст. Те гледаха към автобуса ни с надежда.

Летището и самолетът "Мечта" са унищожени

Летището на Гостомел, разположен на 20 километрала от Киев, доскоро бе централа на компанията "Авиолинии Антонов", известна най-вече с товарните си самолети, сред които и най-големият самолет на света - Ан-225 "Мрия" (на украински "Мечта"). Подстъпите към летището са сериозно увредени от обстрела. По пистата е пълно с изгоряло военно снаряжение. Виждат се кратери, образувани от избухналите гранати. Вратите, стените и покривът на хангара са надупчени като сито от обстрела, продължил с дни.

От единствения Ан-225 са останали само носът и крилата с останките от шестте двигателя. В средата на огромния самолет зее опожарената вътрешност на машината. Точната причина за пожара ще се изяснява тепърва - след като бъдат разчистени останките от мунициите по пода и експертите получат възможността да огледат терена и машината, обяснява украинският вътрешен министър Денис Монастирски.

В Гостомел хора не са останали

Монастирски разказва, че руските войски са завзели летището още в първия ден на атаките си срещу Киев - 24 февруари. Десетки руски бойни хеликоптери прелетели над Киевския язовир на ниска височина - така че да не ги уловят радарите. Така в Гостомел се приземили първите 500 руски парашутисти. "В рамките на изключително жестоко сражение украинските защитници успяха да свалят шест от вражеските хеликоптери", казва министърът. Стотици парашутисти били избити. След което украинските военни успяли да унищожат с ракети и една елитна част на чеченския лидер Рамзан Кадиров заедно със снаряжението.

По думите на Монастирски, след това руснаците изпратили достатъчно подкрепления, за да завземат летището и града. Според министъра идеята е била Гостомел да бъде използван от руските военни транспортни самолети, за да стоварват там войските, които е трябвало да завладеят и да окупират Киев. Украинците обаче взривили пистата и след поредица тежки битки успяли да принудят агресорите да се оттеглят. "Опасността за Киев не е отминала, подготвяме се за евентуални следващи нападения", казва Монастирски.

В Буча още идентифицират труповете

Само един парк дели Гостомел от Буча. Но разликата е осезаема - седмица след освобождаването на Буча от руската окупация, там животът се завръща. По улиците има хора и коли, в този град са запазени много по-голяма част от къщите, отколкото в Гостомел. Но и тук разрушенията на сградите и магазините, както и загражденията по улиците, продължават да напомнят за битките.

Спокойствието обаче е измамно. Кадрите с труповете от улиците на Буча, които обиколиха цял свят, не са забравени. Докато градските власти разчистват улиците, се ексхумират гробове и доказателствата за избиването на цивилни граждани стават все повече.

Край една от църквите се ексхумират телата от масов гроб. Хората носят бели защитни костюми, мъртвите се полагат в черни пластмасови чували. Както казва свещеникът, много от жителите на Буча, които са изгубили контакт с роднините си, треперят от тревоги дали някой от тях няма да бъде открит в масовите гробове. "Надяват се, че те са в плен или пък в болница, но поне са живи." Чувалите все още са отворени и лицата на мъртвите могат да се видят. Повечето от тях вече са почернели.

Търсенето на телата на убитите продължава

Андрей Небитов от националната полиция в региона на Киев разказва, че досега в гроба край църквата са открити 40 души. Предстои труповете да бъдат предадени на съдебните медици, но отсега е ясно, че много от тях имат огнестрелни рани по главите или по телата. Може да се предположи, че са били избити с картечница или от снайперисти.

Небитов обяснява, че повечето мъртви са цивилни граждани - мъже и жени на различна възраст, има само двама военни. "Наред с тези 40 трупа вече общо над 400 са предадени на съдебните медици. Над 360 от тях са от Буча, Гостомел и Ирпен." Търсенето обаче не е приключило. "Много хора са били погребани в дворовете, тъй като не е имало как да бъдат откарани до гробищата по време на обстрела."

Автор Александър Савитски

Поставете оценка:
Оценка 3 от 25 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: