Руската федерация е направила плащания по външния си дълг в долари, за да избегне дефолт, макар да се закани по-рано, че задълженията на страната ще бъдат обслужвани в рубли. Това става ясно от съобщение на руското финансово министерство.
Министерството на финансите на Русия е успяло да плати 564,8 милиона долара по еврооблигации с падеж 2022 г. и 84,4 милиона долара по облигации с падеж 2042 година, съобщиха от финансовата институция. Така Москва спази условията за плащане във валутата, посочена в облигациите.
Ведомството уточни, че е насочило дължимите средства към лондонския клон на посредника "Ситибанк" (Citibank), един от така наречените агенти по плащанията на облигациите, чиято функция е да ги изплащат на инвеститорите, първоначално отпуснали парите на Москва. Сумите по облигациите трябваше да бъдат изплатени в началото на април, но допълнителният 30-дневен "гратисен период", който дълговите книжа често имат в условията си, осигури още време на Москва - до 4 май.
За последен път Русия не изпълни дълга си в рубли през 1998 г., когато страната премина през финансова криза. Тя не изплати дълга си в чуждестранна валута през 1918 г. след болшевишката революция. По това време Владимир Ленин отказва да признае дълговите задължения, наследени от царския режим. Рискът от технически фалит сега за Русия обаче е голям заради западните санкции, наложени заради военната агресия срещу Украйна. Русия е изолирана от цивилизования свят и редица западни компании напуснаха страната заради военната ѝ агресия.