Отидете към основна версия

2 063 17

"Австрия е била и ще си остане неутрална”. Дали?

  • австрия-
  • нато-
  • карл нехамер

В началото на май три четвърти от анкетираните австрийци са били против присъединяването на страната им към НАТО

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Дълго време Финландия и Швеция бяха военно неутрални, но заплахата от Русия е на път да ги вкара в НАТО. Подобен дебат вече се води и в неутрална Австрия, но там изгледите за успех са значително по-малки. Защо?

За канцлера на Австрия Карл Нехамер всичко е ясно. "Австрия е била неутрална, е неутрална и ще остане неутрална”, каза той малко преди да срещата си в Москва с Путин, която не постигна нищо. Неуспешен е и опитът на австриеца да неглижира дискусията в собствената си страна за нейния неутралитет – дебатът в алпийската република просто не стихва.

Петдесет известни австрийски общественици междувременно излязоха с отворено писмо до президента на страната Александер ван дер Белен. В него те призовават за това независими експерти да преценят дали австрийският неутралитет е още в крак с времето. Причината - руската война срещу Украйна е последното предупреждение към свободния свят, към който Австрия също принадлежи.

Австрийската армия ще бъде модернизирана

Валтер Файхтингер, бивш бригадeн генерал от армията и експерт по въпросите сигурността, е подписал призива. "Трябва да се освободим от този мит, че щом сме неутрални, няма нужда да харчим много. В тези рамки мислехме беше през последните няколко десетилетия", казва той. Но днес вече е друго.

Че не излизат сметките с по-ниските разходи за отбрана при неутралитет показва и това, че австрийската военна министърка Клаудия Танер сега иска да похарчи допълнителни десет милиарда евро за модернизиране на това, от което в Австрия са пестили през последните години. Освен това страната ще се стреми поне да се доближи до нивата в страните от НАТО, които е желателно да отделят по 2% от брутния си вътрешен продукт (БВП) за отбрана. През следващите няколко години Австрия ще заделя за тази цел по 1,5 процента от БВП.

75% от населението е за неутралитет

Това обаче не бива да променя нищо по отношение на неутралния статут във военно отношение, уточнява Танер. "В края на краищата ние знаем отношението на австрийците към неутралитета - то е много повече от това, което е записано в конституцията. То е в сърцата на австрийците!", твърди министърката от Австрийската народна партия.

Актуални проучвания на общественото мнение потвърждават това. В началото на май три четвърти от анкетираните австрийци са били против присъединяването на страната им към НАТО.

Опозицията също е за запазване на неутралитета

Австрийската народна партия, която управлява заедно със Зелените, също отхвърля идеята за членство в НАТО, както и опозицията – макар и аргументите им да се различни. Лидерът на дяснопопулистката Партия на свободата Херберт Кикл бърза да извлече и той ползи от тези нагласи на австрийците: "Защото не искам това да се случва – казвам ви го като семеен човек, съвсем честно – на моя син и на момчетата, които се записват в армията, да им се налага да участвят във война под командването на НАТО някъде по света, под какъвто и да е предлог."

Кикл засяга чувствителна тема, дори и умишлено да отъждествява "отбрана", какъвто е дефинираният смисъл на съществуването на съюза НАТО, с "война".

От Социалдемократическата партия отбелязват, че "неутралитет" означава Австрия да продължи да дава важен принос, например като домакин на преговори за разрешаване на конфликти.

Неутрални само военно

Канцлерът Нехамер държи да е ясно, че става дума единствено за военен неутралитет. Извън това Австрия съвсем не е неутрална, и най-вече що се отнася до европейските ценности. Въпреки това 50-те автори на отвореното писмо смятат, че това само издига неутралитета на Австрия до "някакъв неприкосновен мит". Други пък предпочитат да говорят за "лъжата на живота", подхранвана от държавата. През 1955 г. тя е била важна за осигуряването на независимостта и неделимостта на Австрия след годините на окупация след Втората световна война. Но Австрия е могла да подходи и другояче – много преди сега.

Дискусия на 20 години

Началото на този дебат беше поставен преди повече от 20 години от човек, който – също като Нехамер – носеше отговорност. През 2001 година тогавашният австрийски канцлер Волфганг Шюсел сравни австрийския неутралитет със световноизвестните австрийски бонбони "Моцарткугелн”: всеки може да ги харесва, без обаче да е задължително. "Старите шаблони, независимо дали са бонбони или неутралитет, вече не работят в сложната реалност на 21-ви век”, каза тогава той.

Днес е видно, че започналият тогава дебат за "митологичния” неутралитет със сигурност продължава.

Поставете оценка:
Оценка 2.7 от 20 гласа.

Свързани новини