Вече над три месеца след началото на пълномащабната непредизвикана война срещу Украйна, руските елити не са доволни от Владимир Путин. В Кремъл тайно се обсъжда кой да го наследи, пише разследващият независим сайт „Медуза“, позовавайки се на източници, близки до правителството и президентската администрация.
Както привържениците на продължаването на военните действия (т.нар. „ястреби“), така и тези, които са против войната, не са доволни от Путин. През тези три месеца, в които се води война, общото настроение на руските елити се промени напълно на няколко пъти. Първоначално повечето политици в Кремъл и държавни служители бяха ужасени от това как санкции ще се отразят на кариерата и живота им.
Малко по-късно започна „патриотичният подем“ и мнозина дори публично призоваваха да се води война до „победен край“. Сега, три месеца след началото на инвазията, отново надделява песимизмът в оценките на случващото се. Бизнесът и много членове на правителството са недоволни, че президентът започва война, без да се замисли за мащаба на санкциите – с такива санкции не може да се живее нормално . „Ястребите“ не са доволни от темпото на „специалната операция“. Те смятат, че може да се действа по-решително. Руската армия търпи огромни загуби в Украйна, като по данни на Киев над 30 500 руски войници са били убити до момента. Москва не разкрива броя на жертвите си.
„Ястребите“ в руския елит, предимно от службите за сигурност, искат широка мобилизация и окончателна победа, с превземането на Киев. Кремъл обаче не е готов да обяви такава мобилизация. Дори руснаците, които подкрепят „специалната операция“, не са готови да се бият сами или да изпращат близките си на фронта. И в Кремъл са наясно с това. В същото време тази част от руския елит, която е за мирно разрешаване на войната (това са предимно бизнесмени), също недоволства от Путин, защото не вижда реални стъпки от него към договаряне на мир с Украйна. А дупките в руската икономика са лесно забележими.
Обсъждат се няколко имена на потенциалния наследник на Путин. Сред тях са кметът на Москва Сергей Собянин, заместник-председателят на Съвета за сигурност Дмитрий Медведев и първият заместник-ръководител на президентската администрация Сергей Кириенко. Темата за бъдещето на Русия „след Путин“ все по-често се обсъжда и е все по-актуална тема. Има разбиране и желание сред руския елит, че в обозримо бъдеще той няма да управлява държавата.