1,2 млн. жалби са постъпили в администрацията на президента на Русия Владимир Путин от началото на войната на 24 февруари 2022 година. 42 000 от тях са свързани с проблеми при издирването на изчезнали роднини във войната с Украйна, съобщи изданието "Важные истории".
Жалбите са единственият начин да се разбере нещо за изчезналите военни и да се изрази недоволство срещу войната. Най-много жалби да постъпили през април 2022 година - почти 624 000. Това е три пъти повече, в сравнение с изминалите 3 месеца взети заедно.
Според политолога Иван Преображенски април е станал преломен момент за онези хора, които са вярвали на официалните новини и чиито близки са заминали да се бият в Украйна, тъй като "истината се е разкрила."
Това се дължи на факта, че по време на първия етап от войната Русия не успя да завземе нито Киев, нито Чернигов или други големи градове от централната и североизточната част на Украйна.
В Русия няма официален публичен списък на загиналите или попаднали в плен в Украйна. За последен път министерството на отбраната на Русия представи отчет за загубите на 25 март. Тогава бе съобщено за 1351 загинали. А в началото на юни дойде още един абсурд: Руското военно министерство 2 месеца не докладва за убитите руснаци в Украйна, защото били "малко".
От ведомството не съобщават нищо за военнопленници. За техния брой може да се предполага само от данните, предоставени от украинската страна. В средата на април вицепремиерът на Украйна Ирина Верещук заяви, че в плен са около 700 руски военнослужещи.
Трудно е да се разбере нещо за изчезналите. Войната се води на територии, плътно заселени с хора и ако на улицата лежат тела местните ги погребват. Украинската страна нееднократно е заявявала, че Русия отказва да прибира телата на загиналите и изказа опасения, че това ще доведе до екологична катастрофа. Ще трябват десетилетия, за да разберат роднините какво се е случило с близките им.
Системата за жалби от страна на граждани и организации винаги е била в периферията на вниманието на руските власти. Тази система Путин наследи от Елцин, пояснява Иван Преображенски. Но ако при Елцин обратна връзка имаше и беше по-трудно да не се отговори, то с идването на Путин "доста бързо престанаха да я приемат сериозно".
"Хора, готови да доставят отрицателна информация на Путин, практически вече няма. Съответно възниква ситуация, в която на Путин се страхуват да докладват за огромния брой жалби. От друга страна, дори да му докладват, сами разбираме, че именно Путин е човекът, който е лично отговорен за войната. Да му се докладва и да се пускат жалби е абсолютно безсмислено", коментира още Преображенски.
Тази сфера е напълно безинтересна на политическата система. Хората, които идват с лични молби не са способни да им създадат проблеми, да излязат на улицата, а щом не са способни - не са интересни.