Отидете към основна версия

904 16

Словения настоява ЕС да даде на Босна без условия статут на страна кандидат за членство

  • словения-
  • босна и херцеговина-
  • статут-
  • страна-
  • кандидат-
  • членство-
  • ес

Заяви днес словенският президент, Борут Пахор

Снимка: БГНЕС

Словенският президент, Борут Пахор, призова днес Европейския съюз да ускори приемането на страните от Западните Балкани и без условия да даде статут на страна кандидат за членство на Босна, най-нестабилната държава в региона, съобщи Ройтерс.

Пахор посочва в писмо до председателя на Европейския съвет Шарл Мишел, че е обезпокоен, че перспективата за членство в ЕС на страните от Западните Балкани изглежда още по-далечна въпреки обещанията и въпреки че Брюксел изпраща окуражаващи сигнали на Украйна и Молдова след нахлуването на Русия в Украйна, предаде БТА.

Пахор изтъква, че Босна специално е пример за това как забавянето на присъединяването на дадена страна към ЕС може да създаде благодатна почва за национализъм и да доведе до по-голяма политическа нестабилност.

Убеден съм, че е абсолютно необходимо на Босна и Херцеговина безусловно да бъде даден статут на кандидат за членство в ЕС, посочва Пахор в изпратеното писмо преди срещата на върха на лидерите от ЕС и Западните Балкани на 23 юни.

Такава стъпка ще укрепи проевропейските сили в Босна на фона на заплахата от етнически сръбски сепаратизъм, който мълчаливо е подкрепян от Русия, отбелязва Пахор и добавя, че Сараево все пак трябва да изпълни условията за по-нататъшна интеграция в ЕС.

Пахор също призова за ускоряване на присъединителните преговори със Сърбия и Черна гора, за започване на такива преговори с Албания и Северна Македония и за прекратяване на изискването за визи за гражданите на Косово при посещение на страни от евросъюза.

На обиколка в региона миналата седмица германският канцлер Олаф Шолц каза, че присъединяването на Западните Балкани към ЕС е външнополитически приоритет на блока, отбелязвайки, че това би намалило нарастващото регионално напрежение и би противодействало на руското и китайското влияние.

Поставете оценка:
Оценка 1.8 от 5 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: