Отидете към основна версия

7 299 37

Защо Русия изпраща свои войски в Никарагуа?

  • никарагуа-
  • русия-
  • войници-
  • руски войници-
  • централна америка-
  • владимир путин-
  • даниел ортега

Има ли реална опасност от ескалация?

Снимка: БГНЕС/ EPA

"Ако американските ракетни системи могат почти да достигнат Москва от територията на Украйна, време е и Русия да разположи нещо по-мощно в близост до американските градове." Така водещата на руската държавна телевизия Олга Скабеева анонсира миналия четвъртък новината, че в Никарагуа ще бъдат разположени руски войски, кораби и самолети. Предвижда се това да стане през втората половина на годината. Според водещата те ще изпълняват хуманитарни задачи.

Новината стресна Коста Рика - южната съседка на Никарагуа. Страната не разполага със собствени въоръжени сили от 1948 година. "Разбира се, че като мирна страна, взела историческото решение да няма въоръжени сили, Коста Рика е загрижена, когато от другата страна на границата някой започва да струпва военна сила", заяви президентът на страната Родриго Чавес.

Нарушения на човешките права

Новината беше отразена подобаващо и в САЩ. Миналия четвъртък Брайън Никълс, отговорник за Западното полукълбо в Държавния департамент, остро осъди пред ДВ решението на Никарагуа: "Никарагуа покани руски войски за военни маневри, докато Русия нахлува в съседна страна и нарушава човешките права в Украйна“, посочи той.

Американският служител обяви, че Вашингтон настоява за освобождаване на политическите затворници, спазване на демократичните норми и въздържане от провокации към съседите. В понеделник Държавният департамент конкретно призова за незабавното пускане на свобода на повече от 180 политически затворници и обяви визови ограничения за 93 проправителствени дейци, които обвини за "подкопаване на демокрацията в Никарагуа". „Ясно е, че трябва да използваме лостовете и инструментите, с които разполагаме, за да изразим своето несъгласие", коментира по-рано Никълс за ДВ.

След кърваво потушаване на протестите през 2018 г. и фалшифицираните президентски избори през ноември 2021 г. Даниел Ортега, заедно със съпругата си Росарио Мурильо, която е и негов вицепрезидент, управляват с желязна ръка малката централноамериканска държава. Десетки лидери на опозицията бяха арестувани миналата година. Правителството на Ортега забрани и стотици неправителствени организации с мотива, че функционират от името на чужди държави и интереси. Десетки хиляди никарагуанци са напуснали страната през последните години заради репресии и липса на перспективи.

Има ли реална опасност от ескалация?

Русия може да се изкуши да разшири военното си присъствие в Никарагуа заради войната в Украйна, посочва Стивън Бланк от американския Институт за изследване на външната политика. Временното разрешение за акостиране на руски военни кораби в пристанищата на Никарагуа лесно може да се трансформира в постоянна руска военноморска база. Точно това се е случило в Сирия, Судан и Мианмар, пише Бланк в своя статия.

Каролина Хименес, председателка на неправителствената правозащитна организация Вашингтонски офис за Латинска Америка, също като Бланк смята, че притесненията на Коста Рика и други съседни държави са основателни, но те трябва да предприемат действия и сами, а не да разчитат само на Вашингтон. По думите ѝ Мексико също трябва да е загрижено и да демонстрира активност сега.

"Латинска Америка трябва да активира своите дипломатически канали. Не бива да забравяме, че политическата криза в Никарагуа се отразява и на Мексико. Тази страна приема увеличаващ се брой никарагуански кандидати за убежище, напускащи родината си заради нарушенията на човешките права там", посочва Хименес.

Автор: Габриел Гонзалес

Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 35 гласа.

Свързани новини