Когато на 18 ноември 2023 година Шейнис Паласиос бе коронована за „Мис Вселена 2023", това бе щастливо събитие за всички никарагуанци. Стотици празнуваха по улиците на столицата Манагуа, развявайки националния флаг, припомня АРД.
Особено за по-бедното население на страната спечелването на титлата от никарагуанка изглежда твърде хубаво, за да е вярно. Но за ляво ориентираното сандинистко правителство това изглежда твърде опасно, за да бъде прието просто така. Паласиос и нейното обкръжение попаднаха на мушката на диктатора Даниел Ортега и неговата съпруга Росарио Мурильо.
На директорката по организацията на „Мис Вселена Никарагуа" Карен Селеберти бе отказана възможността да се върне в родината си след края на конкурса. Съпругът ѝ и синът ѝ бяха арестувани за държавна измяна. Междувременно Селеберти, подложена на силен натиск от режима, подаде оставка от поста, допълва картината АРД.
Лишаването от гражданство - любимо средство на режима
Германската обществено-правна медия отбелязва, че по отношение на вероятните опозиционери никарагуанският режим постоянно прибягва към мярката „лишаване от гражданство". По телевизията вицепрезидентката Росарио Мурильо заяви, че нейната страна няма да приеме „нито гримираните провокации, нито заговорите или вулгарните манипулации, направлявани от групировки, които служат на империализма". По данни на медиите, и на самата Паласиос първоначално ѝ е било забранено да влиза на територията на страната. Но правителството оттеглило решението си, след като тя победила на конкурса.
Жена, с която биха могли да се идентифицират мнозина
В момента Паласиос живее в Ню Йорк, САЩ. Тя избягва да отправя политически послания, но постоянно подчертава колко е горда от това, че е първата никарагуанка, избрана за „Мис Вселена". Мнозина биха могли да се идентифицират с младата жена от Манагуа. Тя е от обикновено семейство, по време на следването си работела като продавачка, за да може да се издържа, пише АРД.
Достатъчно е да развееш националния флаг
Паласиос изпада в немилост пред режима още преди да бъде избрана за „Мис Вселена", обяснява германската обществено-правна медия. В социалните медии има снимки, на които се вижда как през 2018 година тя участва в социални протести и развява синьо-белия национален флаг. За правителството този, който показва тези цветове, се смята за близък до опозицията.
Тогава правителството кърваво потуши протестите. Загинаха около 350 души. Никарагуанският журналисти Силвио Прадо определя сегашната реакция на клана на Ортега по отношение на новата „Мис Вселена" като признак на слабост. Режимът не толерира никого, който не е под негов контрол, казва Прадо. По неговите думи режимът е слаб и е пленник на собствената си несигурност.
Опозицията е преследвана
След протестите режимът на Ортега увеличи натиска спрямо гражданското общество. Демонстрациите са строго забранени, както и около 4000 неправителствени организации. Много опозиционери са зад решетките или са изпратени в изгнание.
Напоследък бяха извършени и много арести на духовници - без да се посочва основание, информира АРД. В началото на годината папа Франциск изрази голямата си загриженост за ситуацията в църквата в Никарагуа. Макар за момента Паласиос да не прави политически изявления, нейният голям успех и нейното политическо минало тревожат режима. За властимащите е достатъчно опасна вероятността гражданите да бъдат окуражени отново да излязат със знамена по улиците.
Автор: Кристина Мьобус (АРД)
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Пич
23:05 10.01.2024
2 Този коментар е премахнат от модератор.
3 В.В.П.
23:29 10.01.2024
4 мдаа
23:36 10.01.2024
5 Този коментар е премахнат от модератор.
6 Този коментар е премахнат от модератор.
7 Този коментар е премахнат от модератор.
8 Манагуа
00:45 11.01.2024
9 ГУМЕН КРАДЕВ
00:57 11.01.2024
10 Миска Писка
04:48 11.01.2024
11 Урюрвкос
Коментиран от #13
10:11 11.01.2024
12 е как
11:12 11.01.2024
13 Гост
До коментар #11 от "Урюрвкос":
Когато со с две капки акъл не е добре да се хвалиш с тъnoтата си.Диктсторите никога не гледат националния интерес на държавите си.Диктаторите стискат здраво властта за да може те да са добре,а цената на това е народа и държавата да са без право на мнение,Диктаторските режими се свързват само с беднотия и изостаналост.Пример са Русия,Северна Корея,Сирия,Никарагуа,Беларус и.т.н18:22 11.01.2024