Според руското външно министерство ограниченията за транзита на товари са „открито враждебна" мярка в рамките на санкциите на ЕС и ако той не бъде възстановен бързо, Русия си „запазва правото да действа в защита на националните си интереси", предупредиха от външното министерство в Москва. На литовския шарже д'афер в руската столица му е връчена протестна нота.
Аргументите на литовската страна
Калининград е територия с излаз на Балтийско море, заключена между Литва и Полша и откъсната от останалата част на Русия. Литва спря транзита на товари за руския ексклав – става въпрос за стоки, които са в списъка със западните санкции срещу Русия. Засегнати от това са между 40 и 50 процента от всички транзитни товари, като например строителни материали и метали. Москва твърди, че това е в нарушение на споразумение между Русия и ЕС от 2002 година.
Литовският външен министър Габриелиус Ландсбергис заяви в рамките на срещата на външните министри от ЕС в Люксембург, че страната му прилага европейските санкции срещу Русия, която влязоха в сила на 17 юни, и увери, че мярката е била съгласувана с ЕК, а засегнатите от нея клиенти са били информирани.
Също и отговорникът на ЕС за външната политика Жозеп Борел заяви, че това не е някаква блокада на Калининград, а забрана за превоз на определени стоки. „Транзитът по суша между Русия и Калининград не е спиран или забраняван", увери той. По данни на губернатора на Калининград Антон Алиханов, между 40 и 50 процента от вноса на стоки са засегнати от наложената мярка. Става въпрос основно за метали, въглища и строителни материали, но също така и технологично оборудване. От Кремъл определиха това като безпрецедентно решение на Литва, което нарушавало всички принципи. „Ситуацията е много сериозна", заяви по този повод говорителят Дмитрий Песков.
Киев се солидаризира с Вилнюс
Заради нападението на Русия над Украйна отношенията на Вилнюс с Москва, както и тези с Латвия и Естония, са сериозно обтегнати. Трите балтийски държави се опасяват, че могат да са следващата жертва на руската военна агресия. Украйна се солидаризира с Литва. „Русия няма правото да заплашва Литва", написа в Туитър украинският външен министър Дмитро Кулеба. „Приветстваме принципната позиция на Литва и подкрепяме решително нашите литовски приятели", добави той.
Дом на руския Балтийски флот
Ексклавът Калининград има важно стратегическо и военно значение за Русия - там е базиран руският Балтийски флот. Освен това, по данни на руската страна, в ексклава са разположени ракети Искандер, които могат да носят ядрени бойни глави. В Калининград живеят около 430 хиляди души, които са откъснати от територията на Русия. Снабдяването им с продоволствия и стоки се извършва през Беларус и Литва, но е възможно това да става и по море.