Отидете към основна версия

1 056 5

Пакистан не е готов да премахне смъртното наказание, за да получи достъп до пазарите на ЕС

  • пакистан-
  • затвор-
  • смъртна присъда-
  • европейски съюз-
  • търговия

Около 8 хиляди осъдени лежат в пакистански затвори в очакване на съдбата си, много от тях от десетилетия, става ясно от статистики на властите

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Пакистан няма да премахне смъртното наказание, за да си осигури удължаване на споразумението за преференциална търговия с Европейския съюз, предаде ДПА, като се позова на изявления от днес на представители на пакистанските власти.

Делегация от ЕС настоя Исламабад да ратифицира международна конвенция, която забранява смъртното наказание, за да разшири Общата схема на преференции, казаха поне трима пакистански представители.

Пакистан се споразумя с ЕС през 2014 г. за схема за износ към европейските пазари с тарифни и нетарифни отстъпки, припомнят пакистанските представители, които поискаха да останат анонимни, тъй като не са били упълномощени да говорят пред медии.

Благодарение на споразумението пакистанският износ към ЕС е нараснал от 3,31 милиарда евро през 2014 г. до 6,6 милиарда евро през миналата година, сочат данни на Пакистанското статистическо бюро.

Срокът на споразумението изтича към края на годината. Делегация на Европейския съюз пристигна в Пакистан миналия месец, за да обсъди удължаване на договора до 2033 г.

„Премахването на смъртното наказание беше едно от изискванията“ за удължаването, заяви един от пакистанските представители. „Ние не обещахме нищо, защото ще предизвикаме сериозна политическа реакция“, каза още той.

Отмяната на наказание, предвидено в Корана, включително смъртната присъда за престъпления като убийство, може да предизвика политически сътресения в консервативното ислямско общество на Пакистан. Въпреки това Исламабад обеща да въведе отново мораториум на обесванията, както направи в периода от 2008 г. до 2014 г. Мораториумът беше отменен, след като талибански бойци убиха 136 деца в училище, намиращо се в северозападния град Пешавар.

Около 8 хиляди осъдени лежат в пакистански затвори в очакване на съдбата си, много от тях от десетилетия, става ясно от статистики на властите.

Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 5 гласа.

Свързани новини