Отидете към основна версия

2 315 2

Германски хаос и италиански ред по летищата това лято? Звучи странно, но е факт.

  • летища-
  • летище-
  • туристи-
  • туризъм-
  • почивка-
  • лято-
  • германия-
  • италия-
  • пандемия-
  • турция-
  • хаос-
  • пътници

Италия, Испания, Гърция, Турция - тези държави се радват на голям поток туристи след края на пандемията

Снимка: Shutterstock

Опашки, недостиг на персонал и все повече пътуващи: много германски летища имат сериозни проблеми от началото на летния сезон. Подобни спънки срещат и другаде в Европа. Но има и изключения.

Недостигът на кадри предизвиква хаос на летищата. В резултат пътниците трябва да чакат дълго, а полетите често са отложени или отменени. Авиокомпаниите, които всъщност се стремяха това лято да достигнат нивата отпреди пандемията, сега масово отменят полети, за да стабилизират процесите на летищата.

Проблемите на летищата в момента не са само в Германия. Тези трудности се наблюдават в цяла Европа. Проучване на ДПА обаче показва, че особено в Южна Европа работата на големите летища върви много по-добре.

Испания

Летищата в Испания, която е особено популярна дестинация за почивка, също се задъхват от тълпите туристи през лятото. Опашките и закъсненията обаче са ограничени и се дължат главно на стачките на наземния персонал на нискотарифните Ryanair и Easyjet и на хаоса на летищата, от които отлитат туристите, например в Германия. Недостигът на персонал в Испания не е толкова осезаем, тъй като по време на пандемията са били съкратени по-малко хора.

Италия

Ръководителят на италианската служба за гражданска авиация Пиерлуиджи Ди Палма съобщава, че броят на пътниците в Италия все още не е достигнал нивата от преди пандемията. През последните три месеца обаче те са повишили значително. На летищата няма хаос, освен когато закъснения на други места нарушават разписанието на полетите.

Ди Палма обяснява липсата на проблеми с финансовата помощ, осигурена от държавата за летищата - по време на пандемията това са били ощо около 800 милиона евро. Тези средства са позволили да бъде запазен персоналът.

Гърция и Кипър

Според летищните оператори двете ваканционни дестинации са наели достатъчно персонал навреме за икономически важния туристически сезон. Както проверките за сигурност, така и обработката на багажа протичат в общи линии нормално. Проблемите са предизвикани главно от многото закъснели полети от Германия и Великобритания. Така често се налага туристите от тези страни да чакат на гръцките летища, тъй като полетите им отлитат или кацат със закъснение.

Турция

Според профсъюза на авиационните работници в Турция в момента там няма недостиг на персонал. От Турските авиолинии и летището в Истанбул също съобщават за безпроблемна работа. Причината за закъснения не е в твърде малкия брой служители, а в интензивното пътуване по летищата - като това в курортния град Анталия. Още преди началото на пандемията в Турция имаше предостатъчно персонал.

Австрия

Виенското летище съобщава, че не е регистрирало значителни проблеми при пътуванията през лятото. "Работата върви до голяма степен гладко", заяви говорителят на летището Петер Клеман. Благодарение на правителствената подкрепа по време на пандемията, летището не е намалило персонала си и е добре подготвено за настоящия сезон и очаквания брой пътници.

За разлика от други летища, летището във Виена управлява много процеси, свързани с пътниците, със собствен персонал - например контрола на сигурността и по-голямата част от наземното обслужване. Следователно процесите и капацитетът могат да се контролират от самото летище.

Хаосът в Нидерландия продължава

В съседната Нидерландия ситуацията е съвсем различна: на летище Схипхол в Амстердам хаосът е почти ежедневие. Някои самолети излитат със значително закъснение, а пътниците трябва да чакат часове наред. Десетки полети са отменени, особено през почивните дни. Някои авиокомпании вече пренасочват полети към регионални летища.

Хаос има и при обработката на багажа. И тук причината е в липсата на персонал. Това се дължи на голямото работно натоварване и ниското заплащане. По време на пандемията много служители избраха да работят в здравната сфера, в която заплащането е много по-добро. Сега те не се връщат на летището, въпреки че то междувременно е увеличило значително заплатите и дори изплаща бонуси.

Проблемите във Великобритания и Франция са сериозни

Британската авиокомпания British Airways отмени над 10 000 полета на къси разстояния. За да се справи с хаоса, британското правителство облекчи правилата за излитане и кацане на летищата малко преди началото на основния туристически сезон. Авиокомпаниите вече могат да отменят връзки и да разместват т.нар. слотове, без да се страхуват, че ще загубят скъпите права за излитане от някое летище.

Във Франция има опашки, закъснения и отменени полети, особено на летищата в Париж. Въздушният трафик се е увеличил значително и дори повече от очакваното. В резултат на това не е възможно да се наеме достатъчно наземен персонал, който да запълни местата на тези, съкратени по време на коронакризата. Само на парижките летища "Орли" и "Шарл дьо Гол" са обявени около 4000 работни места. Интересът към работата на смени, както и към работата през уикенда, е намалял с оглед на видимото подобряване на икономиката във Франция.

През последните седмици ситуацията се усложни от многократните стачки на работниците за по-високи заплати и по-добри условия на труд, както в авиокомпаниите, така и сред служителите на наземния транспорт. През последните дни около десет процента от заминаващите и пристигащи полети на летище "Шарл дьо Гол" бяха отменени поради тази причина.

Поставете оценка:
Оценка 5 от 4 гласа.

Свързани новини