Отидете към основна версия

3 596 37

Путин в Техеран: купува ли Русия дронове от Иран?

  • байрактар-
  • иран-
  • владимир путин-
  • русия-
  • турция-
  • дронове-
  • дрон-
  • война-
  • сащ

Кремъл официално отрича да купува дронове от Иран. Но според САЩ лидерите на двете държави водят подобни преговори.

Снимка: БГНЕС/ EPA

Официално срещата на президентите на Русия, Иран и Турция - Владимир Путин, Ебрахим Раиси и Реджеп Тайип Ердоган - е в рамките на процеса от Астана за гарантиране на мира в Сирия. Но никоя от трите държави не се интересува от сирийския народ, смята Бенте Шелер от фондация "Хайнрих Бьол". И за тримата лидери става въпрос за кризисен мениджмънт.

Фактът, че Путин ще лети до Техеран, малко след като Джо Байдън посети Израел и Саудитска Арабия, е политическо послание към Запада, че той ще продължи да се опитва да се наложи в Близкия изток. Все пак режимът на Асад в Сирия зависи от подкрепата на Москва.

Русия купува дронове от Иран?

Междувременно САЩ предупредиха, че Русия може да е поръчала ирански бойни дронове, които да използва във войната срещу Украйна. Джейк Съливан, съветник по националната сигурност на Джо Байдън, обяви, че Техеран има готовност да предостави няколкостотин безпилотни летателни апарата. Освен това от средата на юли е възможно руски войници да се обучават в Иран как се използват дронове.

Репортаж, показващ десетки дронове, намиращи се в бункер под планината Загрос, беше излъчен по иранската държавна телевизия на 25 май тази година. В него главнокомандващият на армията Абдолрахим Мусави заявява, че въоръжените сили на Ислямската република имат най-ефективните дронове в региона.

Репортерът цитира израелския министър на отбраната Бени Ганц, който предупреждава, че иранските безпилотни самолети са разрушителни, колкото и балистични ракети. Мохамед Багери, генерал-майор от Революционната гвардия, твърди, че показаното е само част от ескадрилата безпилотни самолети, а под земята се съхранявали още много ирански бойни дронове.

Москва отрича да купува дронове от Иран

Техеран отвърна пренебрежително на предупрежденията на САЩ: страната си сътрудничи с Русия още отпреди войната в Украйна и нови развития около този факт няма. Москва отрече да купува дронове от Иран. Но безпилотните самолети биха осигурили стратегическо предимство на Владимир Путин.

Махди Бахтиари, главен редактор на иранската информационна агенция Тасним, близка до Революционната гвардия, заяви пред ARD миналата година, че Иран е постигнал значителен напредък в разработването на безпилотни самолети. По думите му страната ги продава на Етиопия, Венецуела и Ирак.

Той припомни предупреждението на вече пенсионирания американски генерал Кенет Маккензи. През есента на 2021 г. Маккензи коментира, че иранските безпилотни самолети са толкова опасни, че САЩ, за пръв път след Корейската война, не разполагат с пълно въздушно превъзходство. Твърди се, че иранците разполагат с безпилотен самолет с обхват до 1000 километра, който може да пренася оръжия с тегло над 200 килограма.

Иран ще спечели от сделка с Русия

Щетите, които иранските дронове могат да нанесат, бяха демонстрирани при нападение срещу инфраструктурата на държавната петролна компания "Сауди Арамко" в източната част на Саудитска Арабия в средата на септември 2019 година. Първоначално йеменските бунтовници хути бяха обвинени, че са насочили към съоръженията безпилотни самолети и ракети. По-късно Вашингтон обвини и Техеран. Иранското правителство отхвърли американските твърдения.

В деня след нападението цената на суровия петрол се повиши с 20 процента. САЩ обявиха, че ще оборудват Саудитска Арабия със системата за противоракетна отбрана "Пейтриът".

Иранската програма за безпилотни летателни самолети представлява голям проблем и за Израел. Правителството на страната редовно съобщава за доставки на ирански технологии на Хизбула и Хамас, които Тел Авив разглежда като терористични организации. Израел обвинява радикалната ислямска организация Хамас, която контролира ивицата Газа, че е използвала проектирани от Иран дронове камикадзе срещу израелски цивилни граждани по време на конфликта от пролетта на 2021 година.

След като бившият американски президент Доналд Тръмп оттегли страната от т.нар. ядрена сделка с Иран през 2018 г. и наложи санкции на Ислямската република, Техеран се приближи по-близо до Москва. Преговорите между Вашингтон и Техеран за постигане на ново споразумение са в застой. И то въпреки интензивните опити за посредничество от страна на ЕС и правителствата на Германия и Франция. За подложения на силен икономически натиск Иран продажбата на безпилотни летателни апарати на Русия би била най-малкото изгодна.

Автор: Оливер Майер-Рют

Поставете оценка:
Оценка 3.2 от 18 гласа.

Свързани новини