Испания очаква страните от Европейския съюз да постигнат споразумение за пестене на природен газ през зимата с по-малко от обявените 15 на сто, като решението трябва да е доброволно. Това каза испанският министър, отговарящ за екологичния преход и демографските въпроси Тереса Рибера Родригес, при пристигането си в Брюксел, съобщи Ройтерс. Тя ще участва в срещата на енергийните министри от ЕС, на която ще бъде гласуван пакетът на ЕК "Спестяване на газ за подсигуряване на зимата".
Миналата седмица Европейската комисия призовава европейските страни доброволно да намалят потреблението си на газ между 1 август 2022 г. и 31 март 2023 г. с най-малко 15 на сто спрямо средните нива за последните пет години. Мярката е доброволна, но може да стане и задължителна, ако Брюксел обяви значителен риск от недостиг на газ.
Планът на ЕК обаче се сблъска със съпротива от редица правителства, като някои категорично са против задължителните съкращения, а други не желаят да позволят на Брюксел да контролира тяхното потребление на енергия.
Испанското правителство се противопоставя на принуждаването на потребителите и компаниите да намалят разхода на газ с аргумента, че страната е инвестирала сериозно в инфраструктурата си за внос и реекспорт на синьо гориво към останалата част от ЕС.
В същото време ирландският министър на околната среда, отговарящ и за енергийните въпроси, Еймън Райън, обяви, че предложението за ограничаване на потреблението на газ с 15 на сто няма да е достатъчно, с оглед на продължаващите съкращения на руските доставки.
"Петнадесет процента вероятно няма да са достатъчни предвид това, което руснаците току-що обявиха - допълнително намаляване на доставките на газ през "Северен поток-1". Все пак е по-добре, отколкото изобщо да го няма, и мисля, че сигналът, който изпраща, също е важен", каза Райън при пристигането си за срещата в Брюксел.
Друг европейски министър - Анна Москва, отговаряща за въпросите на климата и околната среда в Полша, се обяви против целите за пестене.
"Много е важно ние (ЕС) да не принуждаваме държавите да предприемат ограничения, които те не смятат за приемливи. Полша не може да подкрепя мерки, които са наложени. Що се отнася до енергията, решенията трябва да бъдат отговорност на правителствата на отделните страни. Полша подкрепя точно такъв подход. Убедена съм, че много страни са готови доброволно да намалят потреблението на газ. Ако такива мерки са доброволни, ние ще ги подкрепим", каза полският министър.
Словенските власти подкрепят инициативата на Европейската комисия за намаляване на потреблението на газ с 15 процента до 31 март 2023 г. Това съобщи министърът на инфраструктурата на Словения Боян Кумер, цитиран от ТАСС, при пристигането си на извънредно заседание на Съвета на ЕС по енергетика.